Taliansky premiér Matteo RenziReuters
StoryEditor

"Preberám plnú zodpovednosť za porážku." Taliansky premiér Renzi končí vo svojej funkcii

05.12.2016, 06:25
Autor:
ČTKČTK
Podľa odhadov a podľa doterajších priebežných výsledkov Taliani v referende jasne odmietli reformu ústavy.

Taliansky premiér Matteo Renzi po ťažkej porážke v nedeľňajšom referende o reforme ústavy ohlásil, že dnes podá demisiu. V televíznom vystúpení povedal, že výsledky referenda sú úplne jasné a že preberá plnú zodpovednosť za porážku.

Podľa doterajších priebežných výsledkov Taliani v referende pomerom približne 59 ku 41 percentám hlasov jasne odmietli reformu ústavy, ktorá mala zjednodušiť systém vládnutia v krajine. Panujú tiež obavy z politickej neistoty v krajine a následných negatívnych dopadov na Európsku úniu.

Euro pokleslo

Účasť dosahujúca takmer 70 percent podľa webu spravodajskej stanice BBC svedčí, že referendum bolo vnímané ako príležitosť vyjadriť nespokojnosť s predsedom vlády.

41-ročný Renzi, ktorý stojí na čele talianskej vlády necelé tri roky, reformu hájil ako nutnú pre zjednodušenie fungovania politického systému krajiny, ktorá od roku 1945 zažila viac ako 60 vlád. Reforma mala posilniť Poslaneckú snemovňu a výrazne obmedziť vplyv Senátu, ktorý mal okrem iného prísť o možnosť zvrhnúť vládu a o vplyv na blokovanie zákonov.

Už na zverejnenie odhadov ihneď reagovali burzy, euro pokleslo voči doláru z 1,0625 na 1,0580.

Výsledky referenda znamenajú novú ranu pre Európsku úniu, ktorá sa snaží prekonať rad kríz a chcela, aby taliansky premiér pokračovať vo svojich reformných snahách v silne zadlženej krajine. Porážka tiež môže poznamenať trhy, najmä bankový sektor, ktorý tento rok na milánskej burze stratil takmer polovicu svojej hodnoty.

Najpravdepodobnejša je "technická vláda"

Podľa talianskych zákonov musel Renzi usporiadať referendum o svojich plánoch na revíziu ústavy, ale sám sa rozhodol s výsledkom spojiť svoju budúcnosť. Tento krok fakticky premenil hlasovania v plebiscit o samom Renzim a zjednotil rôznorodé opozičné sily v bitke o zosadenie najmladšieho talianskeho premiéra.

Ani Renziho odstúpenie nemusí podľa agentúry Reuters nutne znamenať, že zmizne z politickej scény, ako sa to stalo v Británii, kde David Cameron po porážke v hlasovaní o brexite odišiel z vlády. Prezident Sergio Mattarella by mohol požiadať Renziho, aby všetko znovu zvážil, a odvolať sa na premiérov zmysel pre zodpovednosť v čase veľkej neistoty na trhoch.

Ak Renzi odmietne, bude musieť hlava štátu začať konzultácie s vodcami politických strán, aby sa pokúsil nájsť nového premiéra, ktorý bude musieť vypracovať nový volebný zákon. Ako šéf najväčšej strany v parlamente bude mať Renzi veľké slovo pri výbere nástupcu.

Za najpravdepodobnejší scenár ďalšieho vývoja agentúra AFP označila vymenovanie šéfa "technickej vlády", opierajúcej sa o existujúcu parlamentnú väčšinu, prípadne rozšírenú o hnutie Forza Iralia. Za silného uchádzača je pokladaný minister financií Pier Carlo Padoan či predseda Senátu Pietro Grasso. Úlohou kabinetu by bolo prijať rozpočet na budúci rok a pozmeniť volebný zákon pred prípadnými predčasnými voľbami. Mohla by ale vytrvať až do konca terajšieho obdobia vo februári 2018.

Le Penová gratulovala Lige severu

Za najmenej pravdepodobnú možnosť AFP považuje okamžité rozpustenie parlamentu. Konečný výber však urobí prezident Mattarella ako arbiter situácie.

Vodcovia EÚ podľa BBC v noci na dnes asi veľa nespali. Renzi bol totiž jediným ľavicovým premiérom v Európe, ktorý mal nejakú víziu budúcnosti EÚ. Referendum možno vnímať aj ako barometer "protisystémových" nálad v Európe. Po Renziho porážke, ku ktorej prispeli populistické zoskupenia, vypukli v uliciach Ríma spontánne oslavy.

"Začíname pracovať na vzniku vlády Hnutia piatich hviezd," vyhlásil Luigi di Maio z hnutia, ktoré vedie komik Beppe Grillo.

Líderka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová zablahoželala Lige severu. "Taliani odmietli EÚ a Renziho. Musíme načúvať tejto túžbe národov po slobode," vyhlásila.

01 - Modified: 2023-09-30 14:46:27 - Feat.: - Title: Taliansko do troch rokov predá majetok za 21 miliárd eur, chce držať pod kontrolou dlh 02 - Modified: 2023-09-28 21:26:41 - Feat.: - Title: Tajani sa v Berlíne stretol s Baerbockovou, hovorili o spore ohľadom migrantov 03 - Modified: 2023-09-28 18:44:39 - Feat.: - Title: Talianska vláda sa dohodla s výrobcami na znížení cien základných tovarov 04 - Modified: 2023-09-28 22:12:20 - Feat.: - Title: Taliansko strašia silné otrasy supersopky, ktorá je schopná zabiť milióny 05 - Modified: 2023-09-28 14:38:14 - Feat.: - Title: Ceny talianskych priemyselných výrobcov klesli najprudšie v histórii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2023 00:44