06.12.2016, 17:41

Trump príde na návštevu Česka, ocenil Zemanovu podporu

Český prezident Miloš Zeman dnes telefonicky hovoril s novozvoleným najvyšším predstaviteľom USA Donaldom Trumpom a pozval ho na návštevu Českej republiky.

Trump príde na návštevu Česka, ocenil Zemanovu podporu
Zdroj: Reuters

Budúci americký prezident, ktorý sa ujme funkcie v januári 2017, pozvanie prijal. Informovali o tom české médiá s odvolaním sa na Zemanovho hovorcu Jiřího Ovčáčka.

Trump podľa rovnakého zdroja v telefonáte ocenil, že práve Zeman bol jediným európskym prezidentom, ktorý ho pred voľbami verejne podporil. Súčasne najvyššieho českého predstaviteľa pozval na návštevu Bieleho domu.

predtým tiež Zeman telefonicky hovoril s Trumpovú prvou ženou Ivanou, ktorá sa narodila v Zlíne a už sa zaujímala aj o možnosť, že by sa stala novou americkou veľvyslankyňou v Českej republike. Lepšiu veľvyslankyňu do Česka podľa Zemana USA vyslať nemôžu.

"Obaja predstavitelia sa zhodli na tom, že ideálna príležitosť bude na sklonku apríla budúceho roka, keď má prezident ČR v USA prevziať ocenenie významných židovských organizácií, ktoré už vlani ocenili Donalda Trumpa," citoval portál Novinky.cz hovorcu Pražského hradu.

Predmetom rozhovoru oboch štátnikov bola aj bilaterálna spolupráca a boj proti islamskému terorizmu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.