Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2016, 17:58

Británia prijala novú definíciu antisemitizmu, jeho prejavy v krajine rastú

Británia prijala novú definíciu antisemitizmu, jeho prejavy v krajine rastú
Zdroj: Reuters

Británia dnes ako jedna z prvých krajín prijala jednotnú definíciu antisemitizmu, oznámila premiérka Theresa Mayová. Londýn tak chce účinnejšie bojovať s nenávisťou motivovanými trestnými činmi. V Británii žije piata najväčšia židovská komunita na svete a počet útokov proti jej členom sa za posledné dva roky zvýšil, informovala agentúra Reuters.

Definíciu vytvorila tento rok v máji Medzinárodná aliancia pre pripomienku holokaustu (IHRA), ktorá združuje 31 krajín vrátane Británie. Cieľom je určiť, čo znamená antisemitizmus, a ľahšie potom postihovať jeho prejavy.

"Antisemitizmus je také vnímanie Židov, ktoré sa môže prejaviť ako nenávisť voči Židom. Slovné a fyzické prejavy antisemitizmu sú namierené proti židovským aj nežidovským osobám a/alebo ich majetku, proti inštitúciám židovskej komunity alebo náboženským inštitúciám," uvádza definícia IHRA.

Podľa Mayovej to znamená, že "existuje jedna definícia antisemitizmu - (je to) v zásade vyjadrovanie alebo správanie, ktoré prejavuje nenávisť voči Židom preto, že sú Židmi - a ktokoľvek vínny týmto konaním sa bude zodpovedať".

Definícia prijatá v Spojenom kráľovstve za oficiálnu nie je právne záväzná. Židovské organizácie napriek tomu dúfajú, že súdy a vládne úrady z nej budú vychádzať.

Počet protižidovských incidentov vzrástol v prvej polovici tohto roka o 11 percent. Uvádza to organizácia Community Security Trust (CST), ktorá sa zaoberá bezpečnosťou britskej židovskej komunity. Terčom nenávistných útokov sa stala aj labouristická poslankyňa židovského pôvodu Luciana Bergerová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.