Británia dnes ako jedna z prvých krajín prijala jednotnú definíciu antisemitizmu, oznámila premiérka Theresa Mayová. Londýn tak chce účinnejšie bojovať s nenávisťou motivovanými trestnými činmi. V Británii žije piata najväčšia židovská komunita na svete a počet útokov proti jej členom sa za posledné dva roky zvýšil, informovala agentúra Reuters.
Definíciu vytvorila tento rok v máji Medzinárodná aliancia pre pripomienku holokaustu (IHRA), ktorá združuje 31 krajín vrátane Británie. Cieľom je určiť, čo znamená antisemitizmus, a ľahšie potom postihovať jeho prejavy.
"Antisemitizmus je také vnímanie Židov, ktoré sa môže prejaviť ako nenávisť voči Židom. Slovné a fyzické prejavy antisemitizmu sú namierené proti židovským aj nežidovským osobám a/alebo ich majetku, proti inštitúciám židovskej komunity alebo náboženským inštitúciám," uvádza definícia IHRA.
Podľa Mayovej to znamená, že "existuje jedna definícia antisemitizmu - (je to) v zásade vyjadrovanie alebo správanie, ktoré prejavuje nenávisť voči Židom preto, že sú Židmi - a ktokoľvek vínny týmto konaním sa bude zodpovedať".
Definícia prijatá v Spojenom kráľovstve za oficiálnu nie je právne záväzná. Židovské organizácie napriek tomu dúfajú, že súdy a vládne úrady z nej budú vychádzať.
Počet protižidovských incidentov vzrástol v prvej polovici tohto roka o 11 percent. Uvádza to organizácia Community Security Trust (CST), ktorá sa zaoberá bezpečnosťou britskej židovskej komunity. Terčom nenávistných útokov sa stala aj labouristická poslankyňa židovského pôvodu Luciana Bergerová.