Radikáli z Islamského štátu (IS) zničili veľkú časť starovekého mesta Nimrud v dnešnom Iraku. Oznámila to Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO), ktorá sa snaží zmobilizovať záchranu toho, čo ešte na mieste zostalo.
Nimrud sa nachádza južne od mesta Mósul, o ktoré sa od októbra bojuje a z okolia ktorého už IS vyhnali.
"Stavby a reliéfy vytesané do kameňa sú značne poškodené po explóziách a zásahu buldozérov. Miestu je naliehavo potrebné zabezpečiť fyzickú ochranu a zaobstarať detailnú dokumentáciu, aby sa zamedzilo rabovaniu zostávajúcich pamiatok," uviedlo UNESCO vo svojom vyhlásení.
Nimrud je archeologickú pokladnicou. Boli v ňom chrámy, hradby a kráľovské hrobky z obdobia asýrskej ríše, ktorá rozkvitala od 13. storočia pred naším letopočtom. Nimrud je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a iracká armáda nad ním obnovila kontrolu v polovici novembra. Dovtedy ho dva roky kontrolovali členovia IS.
Satelitné zábery zverejnené už vlani ukázali, že radikáli pamiatky ničia buldozérmi, kladivami a výbušninami. Zničený bol aj chrám zasvätený bohu múdrosti a písma Nabuovi. Stavba bola stará 2800 rokov.
UNESCO organizuje vo februári v Paríži medzinárodnú konferenciu, na ktorej sa má rokovať o pamiatkach v oslobodených častiach Iraku a kde bude predložený aj dlhodobejší plán záchrany Nimrudu.
IS považuje podľa svojho výkladu islamu všetky sochy napodobňujúce človeka alebo zviera za modlárstva a jeho ľudia z tohto dôvodu zničili mnoho starovekých pamiatok nielen v Iraku, ale aj v Sýrii.