Kritika zo strany Nemecka sa znáša na Grécko kvôli jeho postupu v prípade mladého afganského utečenca, ktorý je podozrivý zo znásilnenia a vraždy devätnásťročnej nemeckej študentky.
Muža v roku 2013 odsúdili v Grécku na desať rokov väzenia za ťažké ublíženie na zdraví, súd ho ale už v roku 2015 prepustil. Grécke úrady potom navyše nevyhlásili medzinárodné pátranie v momente, keď o Afgancovi stratili prehľad.
Husajn K. v roku 2013 na gréckom ostrove Korfu ťažko zranil mladú ženu, keď ju zhodil z útesu, za čo bol v máji toho istého roku odsúdený na desať rokov väzenia.
V rámci amnestie a vďaka svojmu dobrému správaniu bol ale prepustený už v októbri 2015 s podmienkou, že sa bude gréckym úradom pravidelne hlásiť. Keď tak neurobil, vyhlásila po ňom grécka polícia pátranie, jeho profil ale nezaniesla do medzinárodnej databázy.
V Nemecku, kam prišiel vlani v novembri, tak jeho totožnosť sprvu nikto neodhalil. Stalo sa tak až v súvislosti s októbrovým znásilnením a vraždou mladej študentky v juhonemeckom Freiburgu, z ktorých je podozrivý. K obvineniu sa zatiaľ nevyjadril.
Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére sa dnes nechal počuť, že ho postup gréckych úradov naštval. S Aténami o ňom bude chcieť hovoriť. Nemeckí policajti hovoria o zrejmom zlyhaní svojich gréckych kolegov.