Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2016, 07:32

Dnes sa schádza Zbor voliteľov. Mal by definitívne potvrdiť Trumpovo víťazstvo

Donald Trump
Zdroj: Reuters

V Spojených štátoch sa dnes schádza Zbor voliteľov, ktorý definitívne potvrdí budúceho prezidenta. Američania, ktorí nemajú radi Donalda Trumpa, stále dúfajú v zázrak. Ten je síce možný, ale podľa politológov nepravdepodobný.

Voľby prezidenta sa konali pred vyše mesiacom, 8. novembra, a odvtedy sa ako o budúcom prezidentovi hovorí o Donaldovi Trumpovi. Hoci väčšina voličov hlasovala za Hillary Clintonovú, víťazom volieb sa stal Donald Trump. Hlasy voličov sa totiž podľa amerického volebného systému v každom štáte pretavujú do hlasov voliteľov a tých získal viac Trump.

Voliteľov je 538 a väčšinou ide o členov strán. Počet voliteľov v každom štáte je určený počtom obyvateľov štátu, plus každý štát má ďalších dvoch. To má dať málo obývaným štátom trochu viac slova v rozhodovaní. Štáty by podľa tvorcov tohto systému nemali mať pri výbere prezidenta slabé slovo len preto, že majú málo obyvateľov.

Volitelia vždy hlasujú až niekoľko týždňov po tom, ako hlasovali voliči. V týchto voľbách to pripadlo na 19. decembra.

Volitelia za zaväzujú hlasovať za toho kandidáta, ktorý v ich štáte vyhral v hlasovaní voličov. V minulosti sa ale niekoľkokrát stalo, že hlasovali inak. Za porušenie záväzku im nehrozí nič vážne.

Mnohí Američania dúfajú, že i dnes volitelia zvrátia výsledok hlasovania voličov. Niektorým sa nepáči Donald Trump, iní kritizujú volebný systém. Argumentujú tým, že Hilllary Clintonová získala o takmer tri milióny hlasov voličov viac, a preto by mala byť prezidentkou.

Donald Trump získal 306 z 538 voliteľov, pričom minimum potrebné na výhru je 270. Na to, aby volitelia zvrátili výsledok hlasovania občanov, by dnes muselo 37 z 306 Trumpových voliteľov hlasovať za jeho súperku. Podľa informácií amerických médií však o tom uvažuje len niekoľko z nich.

Zbor voliteľov sa dnes neschádza ako zbor na jednom mieste, ale volitelia v každom štáte sa zídu a budú hlasovať v Kapitole daného štátu, teda v sídle zákonodarcov štátu.

Hlasy voliteľov spočíta 6. januára Kongres. Nový prezident bude inaugurovaný 20. januára.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.