Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2017, 10:19

Útočil "hrdinský vojak" Islamského štátu, radikáli sa prihlásili k teroru v Istanbule

Zatiaľ unikajúceho ozbrojenca identifikovali turecké médiá ako osobu pochádzajúcu zo strednej Ázie.

Útočil "hrdinský vojak" Islamského štátu, radikáli sa prihlásili k teroru v Istanbule
Zdroj: Reuters

Teroristická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila dnes k útoku na nočný klub v Istanbule, pri ktorom ozbrojený muž počas osláv príchodu nového roka zastrelil 39 ľudí. Podľa vyhlásenia zverejneného na internete, z ktorého citovala britská stanica BBC, bol vykonávateľom útoku "hrdinský vojak" IS.

Turecké denníky Hürriyet a Karar už predtým uviedli s odvolaním sa na nemenované zdroje, že vyšetrovatelia podozrievajú zo streľby v istanbulskom klube Reina práve IS.

Zatiaľ unikajúceho ozbrojenca identifikovali tieto noviny ako osobu pochádzajúcu zo strednej Ázie, pravdepodobne z Uzbekistanu alebo Kirgizska. Nie je pritom vylúčené, že ide o člena tej istej bunky IS, ktorá stojí za teroristickým útokom na istanbulskom Atatürkovom letisku z júna 2016.

Páchateľ útoku z noci na nedeľu najskôr zabil policajta a ďalšieho muža pred istanbulským nočným klubom Reina, načo začal strieľať na ľudí zabávajúcich sa vnútri. Celkovo pritom vypálil najmenej 180 projektilov. Takmer dve tretiny obetí na životoch tvoria cudzinci, pochádzajúci z veľkej časti z krajín Blízkeho východu.

Islamský štát je podľa BBC spájaný s najmenej dvoma útokmi, ktoré otriasli Tureckom počas uplynulého roka. Turecko vojensky zasahuje proti militantom IS v susednej Sýrii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.