Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2017, 13:00

Moskva sa zbližuje s Manilou. Na Filipíny priplávali dve lode ruského námorníctva

Ide o ďalšiu známku svedčiacu o snahe prezidenta Rodriga Duterteho zlepšiť vzťahy s Moskvou, vrátane možného uzavretia dohody o nákupe zbraní.

Moskva sa zbližuje s Manilou. Na Filipíny priplávali dve lode ruského námorníctva
Zdroj: Reuters

Dve lode ruského vojenského námorníctva priplávali dnes do Manily na priateľskú návštevu, informovala agentúra AP.

Ide o tretiu takúto ruskú návštevu na Filipínach, ale prvú od nástupu Duterteho do úradu hlavy štátu vlani v júni. Predtým ruské vojnové lode do tejto ázijskej krajiny zavítali v januári 2012 a vlani v máji.

Zástupca veliteľa ruskej tichomorskej flotily kontraadmirál Eduard Michajlov povedal, že plavidlá, ktoré zavítali do Manily - veľká protiponorková loď Admirál Tribuc a námorný tanker Boris Butomato - priplávali so širokou škálou zariadení, ktoré budú počas päťdňovej návštevy predvedené filipínskej armáde.

"Môžete si vybrať ... spoluprácu so Spojenými štátmi, alebo spoluprácu s Ruskom, ale pokiaľ ide o nás, môžeme vám pomôcť v čomkoľvek budete potrebovať," vyhlásil kontraadmirál počas stretnutia s novinármi hneď po privítacom ceremoniáli.

Prezident Duterte má od nástupu do funkcie pomerne komplikované vzťahy s Washingtonom. Zahraničnej politike svojej krajiny pozmenil smer, keď dal jasne najavo, že chce zlepšiť vzťahy s Čínou a s Ruskom, s ktorých vedúcimi predstaviteľmi sa tiež nedávno stretol.

Filipíny sú silne závislé na Spojených štátoch, svojom dlhoročnom bezpečnostnom spojencovi, pokiaľ ide o zbrane, lode a lietadlá. Avšak v posledných rokoch sa obracajú aj na ďalšie krajiny v snahe modernizovať svoje ozbrojené sily, poznamenala AP.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.