StoryEditor

Macedónsko bez oficiálnych výsledkov

20.09.2002, 00:00
Autor:
TASRTASR

Opozičná koalícia vedená Sociálnodemokratickým zväzom Macedónska (SDSM) zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách, v budúcom zákonodarnom zbore však nebude disponovať absolútnou väčšinou.
V Skopje to včera oznámil hovorca volebnej komisie Zoran Tanevski. Hovorca však dodal, že nejde o oficiálne konečné výsledky, ktoré mali včera zverejniť. Uvedené údaje nie sú, podľa jeho slov, vzhľadom na "vyhlásenia o volebných nezrovnalostiach" konečnými oficiálnymi výsledkami volieb.
Namiesto oznámenia definitívnych výsledkov hlasovania komisia informovala o "tlaku zo strany vysokých predstaviteľov ministerstva vnútra nezverejniť konečné výsledky volieb". Bližšie informácie sa novinári nedozvedeli, keďže Tanevski tlačovú konferenciu rýchlo opustil.
Koalícia Spoločne pre Macedónsko, ktorú okrem SDSM tvorí desiatka menších strán, v 120-člennom parlamente obsadí 60 kresiel, informoval Tanevski citovaný agentúrou AFP.
Strana doterajšieho premiéra Ljubča Georgievského -- nacionalistická Vnútorná macedónska revolučná organizácia -- Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE), ktorá pred voľbami s Liberálnou stranou vytvorila koalíciu Hlavu hore! -- obsadí 33 kresiel.
Najúspešnejšia albánska strana, v júni vytvorená Demokratická únia pre integráciu (DUI) -- na čele s bývalým politickým lídrom albánskych rebelov z Národnej oslobodzovacej armády (UCK), ktorí v roku 2001 pol roka zvádzali boje s vládnymi jednotkami -- získala 16 poslaneckých mandátov.
Ďalšie tri albánske strany získali v parlamente spolu desať kresiel: Demokratická strana Albáncov (DPA) sedem, Strana demokratickej prosperity (PDP) dve a Národná demokratická strana (PND) jedno.
Jeden mandát získala Socialistická strana Macedónska (SPM).

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. august 2022 07:23