Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2017, 19:15

CIA a FBI varujú spojencov: Rusko bude chcieť ovplyvňovať voľby naprieč Európou

Americké tajné služby varujú, že Rusi využijú skúsenosti nadobudnuté v amerických voľbách proti americkým spojencom.

CIA a FBI varujú spojencov: Rusko bude chcieť ovplyvňovať voľby naprieč Európou
Zdroj: Reuters

"Rusko sa usiluje o ovplyvnenie volieb naprieč Európou," píšu americké spravodajské služby v odtajnenej verzii správy o hackerských útokoch. Americké tajné služby varujú, že Rusi využijú skúsenosti nadobudnuté v amerických voľbách proti americkým spojencom. CIA, FBI a NSA sa na tom zhodli v správe pre americký Kongres.

Kremeľ a spravodajské služby v tom budú pokračovať

"Očakávame, že Moskva využije nadobudnuté skúsenosti z (propagačnej) kampane zameranej na americké prezidentské voľby proti Spojeným štátom, ale aj po celom svete, zameria sa aj na spojencov USA a ich voľby," píšu spravodajcovia v odtajnenej verzii správy. "Rusko sa usiluje o ovplyvnenie volieb naprieč Európou."

"Putinov postoj k odhaleniu emailov naznačuje, že Kremeľ a jeho spravodajské služby budú pokračovať v používaní kybernetických operácií k únikom informácií, kvôli ich presvedčeniu, že môžu dosiahnuť svoje ciele relatívne ľahko bez znateľného poškodenia ruských záujmov," stojí v dokumente spísanom analytikmi CIA, FBI a NSA.

​Podľa amerických tajných služieb musia Rusi vidieť výsledok ich kampane minimálne ako "kvalifikovaný úspech", pretože sa im podarilo ovplyvniť verejný diškurz o prezidentskom poste.

"Odhadujeme, že ruské spravodajské služby budú naďalej vyvíjať prostriedky, ktoré bude Putin môcť použiť proti Spojeným štátom," tvrdia spravodajcovia na základe praktík, ktoré Rusi používali v minulosti aj na základe súčasných snáh.

Trump: Nie je dôkaz

Časť správy o ruskom zasahovaní do amerických volieb bola odtajnená krátko po dnešnej schôdzke Donalda Trumpa s predstaviteľmi tajných služieb. Trump po stretnutí uviedol, že žiadne hackerské útoky z Ruska, Číny či odinakiaľ nijako neovplyvnili výsledok prezidentských volieb v Spojených štátoch.

"Tajné služby uviedli veľmi jasne, že nie je absolútne žiadny dôkaz o tom, že by hackerské útoky ovplyvnili výsledky volieb. Hlasovacie stroje neboli dotknuté!" Napísal Trump na svojom twitterovom účte.

A dodal, že jediný dôvod, prečo sa stále diskutuje o napadnutí počítačov DNC (vedenie demokratov), ​​je, že porážka demokratov bola tak veľká, že sú vo veľkých rozpakoch.

Moskva popiera všetky obvinenia, že by sa za pomoci počítačových pirátov a krádežou elektronických dokumentov pokúšala ovplyvniť minuloročné americké prezidentské voľby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.