TASR/Štefan Puškáš
StoryEditor

Rakúsko chce poslať migrantov na Slovensko: Začali sme rokovanie

09.01.2017, 14:17
Autor:
chocho
V roku 2017 je v Rakúsku kvóta nastavená na 35-tisíc žiadateľov o azyl.

V prípade, ak by sa naplnila kvóta na prijímanie žiadateľov o azyl, chce ich Rakúsko umiestniť na Slovensku. Tvrdí to rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka.

Dokonca o tejto téme majú medzi Rakúskom a Slovenskom prebiehať rokovania. Sobotka to vyhlásil v rozhovore pre rakúsky denník Die Kurier.

Rakúsko malo na rok 2016 nastavenú kvótu pre prijímanie žiadateľov o azyl na 37 500 osôb. Naplnená nebola. Na rok 2017 je znížená na 35 000.

V prípade jej naplnenia je jednou z alternatív pre migrantov, ktorí budú nad limit, ich umiestnenie v iných krajinách.

„Začali sme rokovanie so Slovenskom a budeme kontaktovať ďalšie štáty, aby od nás odobrali prekročenú kvótu do doby, kým budú mať utečenci možnosť požiadať o azyl v Rakúsku,“ povedal Sobotka.

Slovensko v septembri 2015 ubytovalo v dočasnom utečeneckom tábore v Gabčíkove prvých žiadateľov o azyl v Rakúsku. Išlo o výpomoc utečeneckou vlnou preťaženému západnému susedovi. Dohoda o pomoci s rakúskym ministerstvom vnútra bola uzavretá na dva roky.

V meste sa však ubytovanie migrantov stretlo s odporom. Miestni obyvatelia začiatkom augusta zorganizovali referendum, v ktorom zriadenie tábora odmietli.

25. máj 2022 15:40