putin si ťin pchingReuters
StoryEditor

Napätie vo svete bude naďalej eskalovať, varujú poprední špionážni analytici

09.01.2017, 18:15
Autor:
ČTKČTK
Riziko medzinárodných aj vnútropolitických konfliktov v najbližších rokoch vo svete vzrastie na úroveň nevídanú od konca studenej vojny.

Napísala to v štúdii o globálnej bezpečnosti skupina popredných amerických špionážnych analytikov. Dôvodom je spomalenie globálneho rastu ekonomiky, erózia povojnového usporiadania a antiglobalizačné trendy, ktoré podnecujú nacionalizmus.

Autormi štúdie Globálne trendy: paradoxy pokroku, o ktorej dnes informovala agentúra Reuters, sú členovia americkej Národnej spravodajskej rady (NIC). Rada združuje popredných amerických spravodajských analytikov a vydáva posudok na základe rozboru informácií všetkých sedemnástich amerických špionážnych služieb.

Globalizácia a technický pokrok podľa štúdie NIC zbavili chudoby miliardy ľudí. Obohatili ale zároveň tých najbohatších, "vyprázdnili" západnú strednú triedu a vyvolali proti globalizácii odpor. Vplyvy znásobila najväčšia migračná vlna za sedem posledných desaťročí, ktorá vyvolala nacionalistické, protielitárske impulzy.

Dokument NIC predpovedá svetu pre najbližšie roky "temnú a ťažkú ​​budúcnosť", ktorú bude charakterizovať sebavedomá agresivita Ruska a Číny, regionálne konflikty, terorizmus, väčšia majetková nerovnosť, klimatické zmeny a stagnujúci hospodársky rast.

V nasledujúcich desaťročiach bude podľa NIC rásť hrozba terorizmu, malé skupiny útočníkov budú využívať "nové technológie, nové myšlienky a nové väzby". Neistota ohľadom správania USA, "zahľadenosť" Západu do seba a oslabenie štandardov v oblasti ľudských práv a predchádzanie konfliktom umožní Rusku a Číne, aby ohrozili americký vplyv.

Tieto javy síce neprekročia hranicu "horúcej vojny", ale ich dôsledkom bude riziko chybných kalkulácií. Rozdiely medzi záujmami a hodnotami jednotlivých štátov a snahy o regionálnu dominanciu povedú k rozdeleniu sveta na sféry vplyvu. "Prehnané presvedčenie, že materiálna sila udrží eskaláciu pod kontrolou, zvýši riziko medzištátnych konfliktov v miere nevídanej od čias studenej vojny," uvádza štúdia.

Paradoxom podľa autorov je, že tie isté trendy, ktoré svet v blízkej budúcnosti ohrozia, vytvoria zároveň predpoklady pre nájdenie priaznivejších východísk v dlhšom horizonte. "Vlády, spoločenstvá, skupiny a jednotlivci budú mať možnosť rozhodovať spôsobom, ktorý môže priniesť nadejnejšiu a bezpečnejšiu budúcnosť," konštatuje dokument.

Medzi trendy, ktoré budú svet formovať, radí NIC znižovanie počtu obyvateľov produktívneho veku vo vyspelých štátoch a rozširovanie rovnakej skupiny ľudí v chudobnejších krajinách, spomalenie hospodárskeho rastu a sťažené podmienky vládnutia. Javy ako globálne otepľovanie, degradácia životného prostredia a zdravotnícke riziká budú vyžadovať kolektívnu akciu, ktorej bude ale stále ťažšie dosiahnuť, súdi štúdia.

01 - Modified: 2023-03-29 18:56:56 - Feat.: - Title: Karty sa obracajú - svet sa viac prikláňa k demokracii, povedal Biden. Vyčlenil 690 miliónov na jej podporu 02 - Modified: 2023-03-24 14:33:55 - Feat.: - Title: Česko kraľuje pervitínu a Slováci? Tiež sme sa vyznamenali. Na základe odpadových vôd určili, kde sa u nás užíva najviac drog 03 - Modified: 2023-03-19 11:55:37 - Feat.: - Title: Do Ruska vás dostaneme, na bojisko nie. Iní to však robia, tvrdí šéf českej cestovky 04 - Modified: 2023-03-14 23:05:01 - Feat.: - Title: Takto sa žije s mobilom v Číne. Ťahajú z ľudí obrovské množstvo dát 05 - Modified: 2023-03-10 11:06:03 - Feat.: - Title: Slovenský priemysel ešte bude klesať, jeho oživenie príde koncom roka, tvrdia analytici
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. marec 2023 04:18