putin si ťin pchingReuters
StoryEditor

Napätie vo svete bude naďalej eskalovať, varujú poprední špionážni analytici

09.01.2017, 18:15
Autor:
ČTKČTK
Riziko medzinárodných aj vnútropolitických konfliktov v najbližších rokoch vo svete vzrastie na úroveň nevídanú od konca studenej vojny.

Napísala to v štúdii o globálnej bezpečnosti skupina popredných amerických špionážnych analytikov. Dôvodom je spomalenie globálneho rastu ekonomiky, erózia povojnového usporiadania a antiglobalizačné trendy, ktoré podnecujú nacionalizmus.

Autormi štúdie Globálne trendy: paradoxy pokroku, o ktorej dnes informovala agentúra Reuters, sú členovia americkej Národnej spravodajskej rady (NIC). Rada združuje popredných amerických spravodajských analytikov a vydáva posudok na základe rozboru informácií všetkých sedemnástich amerických špionážnych služieb.

Globalizácia a technický pokrok podľa štúdie NIC zbavili chudoby miliardy ľudí. Obohatili ale zároveň tých najbohatších, "vyprázdnili" západnú strednú triedu a vyvolali proti globalizácii odpor. Vplyvy znásobila najväčšia migračná vlna za sedem posledných desaťročí, ktorá vyvolala nacionalistické, protielitárske impulzy.

Dokument NIC predpovedá svetu pre najbližšie roky "temnú a ťažkú ​​budúcnosť", ktorú bude charakterizovať sebavedomá agresivita Ruska a Číny, regionálne konflikty, terorizmus, väčšia majetková nerovnosť, klimatické zmeny a stagnujúci hospodársky rast.

V nasledujúcich desaťročiach bude podľa NIC rásť hrozba terorizmu, malé skupiny útočníkov budú využívať "nové technológie, nové myšlienky a nové väzby". Neistota ohľadom správania USA, "zahľadenosť" Západu do seba a oslabenie štandardov v oblasti ľudských práv a predchádzanie konfliktom umožní Rusku a Číne, aby ohrozili americký vplyv.

Tieto javy síce neprekročia hranicu "horúcej vojny", ale ich dôsledkom bude riziko chybných kalkulácií. Rozdiely medzi záujmami a hodnotami jednotlivých štátov a snahy o regionálnu dominanciu povedú k rozdeleniu sveta na sféry vplyvu. "Prehnané presvedčenie, že materiálna sila udrží eskaláciu pod kontrolou, zvýši riziko medzištátnych konfliktov v miere nevídanej od čias studenej vojny," uvádza štúdia.

Paradoxom podľa autorov je, že tie isté trendy, ktoré svet v blízkej budúcnosti ohrozia, vytvoria zároveň predpoklady pre nájdenie priaznivejších východísk v dlhšom horizonte. "Vlády, spoločenstvá, skupiny a jednotlivci budú mať možnosť rozhodovať spôsobom, ktorý môže priniesť nadejnejšiu a bezpečnejšiu budúcnosť," konštatuje dokument.

Medzi trendy, ktoré budú svet formovať, radí NIC znižovanie počtu obyvateľov produktívneho veku vo vyspelých štátoch a rozširovanie rovnakej skupiny ľudí v chudobnejších krajinách, spomalenie hospodárskeho rastu a sťažené podmienky vládnutia. Javy ako globálne otepľovanie, degradácia životného prostredia a zdravotnícke riziká budú vyžadovať kolektívnu akciu, ktorej bude ale stále ťažšie dosiahnuť, súdi štúdia.

01 - Modified: 2023-01-27 12:25:00 - Feat.: - Title: Veľké displeje v autách budú do 10 rokov minulosť. Šéf BMW vraví, že už majú náhradu 02 - Modified: 2023-01-19 13:04:07 - Feat.: - Title: Kórejská novinka je najbezpečnejšie veľké rodinné auto. Zahviezdila v chrane dospelých 03 - Modified: 2023-01-18 21:01:19 - Feat.: - Title: Americký najvyšší súd nevyhovel obchodníkom so zbraňami, prísne nariadenia platia naďalej 04 - Modified: 2023-01-18 12:00:00 - Feat.: - Title: Máš nový vzťah, no aj tak stále myslíš na ex? Odborníci tvrdia, že to môže byť prospešné 05 - Modified: 2023-01-17 07:14:01 - Feat.: - Title: Európska centrálna banka ešte bude zvyšovať sadzby, nemôže s tým skončiť príliš skoro, tvrdia analytici
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. február 2023 16:52