Takmer dve tretiny ľudí zo západných štátov od USA po Fínsko si myslia, že svet smeruje skôr k celosvetovému konfliktu ako k mieru. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti YouGov. Väčšina Francúzov, Britov a Nemcov sa obáva veľkého teroristického útoku, Škandinávci zase za hrozbu považujú Rusko.
Titulky sú občas hororové, neistota takmer všeobecná, a podľa toho tiež vyzerá to, čo si ľudia myslia. Tí na Západe momentálne veria, že celosvetová vojna je o dosť pravdepodobnejšia a bližšia než svetový mier.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila známa medzinárodná výskumná a marketingová firma YouGov v ôsmich západných štátoch od USA po Fínsko.
Takmer dve tretiny ľudí v USA, Francúzsku, Nemecku či Veľkej Británii si myslia, že svet smeruje viac k čomusi, čo možno nazvať treťou svetovou vojnou, než k svetovému mieru. Na stupnici od nuly do desať, kde nula je svetový mier, sa podľa respondentov teraz nachádzame v bode 5,6. Najpesimistickejší sú Američania.
Opačné stanovisko, teda že by vo svete dochádzalo skôr k upevňovaniu mieru, zastáva len pätnásť percent Američanov, osemnásť percent Francúzov a Nemcov.
Výsledky potvrdili, že ľudia sa zrejme boja celosvetového konfliktu najviac od konca studenej vojny, a dokonca aj viac ako v jej posledných rokoch, keď prevládal optimizmus a otepľovanie vzťahov medzi Západom a sovietskym blokom, takže vstup na bojisko už vyzeral čoraz menej pravdepodobný.
Dnes si však zhruba sedemdesiat percent Britov, Švédov či Nórov myslí, že Rusko opäť predstavuje významnú vojenskú hrozbu. A k tomu očakávajú, že v ich krajinách tento rok tvrdo udrú islamskí teroristi.