Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2021, 19:22

Poľskí lekári protestovali vo Varšave. Žiadali vyššie platy a lepšie podmienky

Protestujúci, medzi ktorými bolo mnoho pôrodných asistentiek, fyzikálnych terapeutov a laboratórnych technikov, búchali na bubny a trúbili na trúby.

Poľskí lekári protestovali vo Varšave. Žiadali vyššie platy a lepšie podmienky
Zdroj: TASR/AP

 Veľké počty poľských lekárov, zdravotných sestier a ďalších pracovníkov v zdravotníctve pochodovali v sobotu v hlavnom meste Varšava, kde žiadali vyššie platy a zlepšenie pracovných podmienok, sťažených aj pandémiou koronavírusu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Sektor zdravotníctva v Poľsku dostával menej financií už aj pred pandémiou a nízke platy prinútili mnohých zdravotníkov hľadať si prácu v iných členských krajinách Európskej únie.

Protestujúci, medzi ktorými bolo mnoho pôrodných asistentiek, fyzikálnych terapeutov a laboratórnych technikov, búchali na bubny a trúbili na trúby. V príhovoroch a na pútačoch zdôrazňovali, že pracujú extrémne veľa hodín, čím ohrozujú svojich pacientov a aj sami smerujú k predčasnej smrti.

Zdravotné sestry v bielych čiapočkách niesli pútače s nápismi "Oddýchnutý zdravotník = pacient v bezpečí!", "Jedna zdravotná sestra na 30 pacientov!" alebo "Komu treba najprv pomôcť?"

Organizátori vyzvali počas pochodu na minútu ticha na počesť pracovníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski tvrdí, že je otvorený diskusii s protestujúcimi o ich požiadavkách, ale upozorňuje, že štát si nemôže dovoliť splniť všetky ich podmienky.

Rokovania odborov s ministrom zdravotníctva v piatok stroskotali a ten obvinil organizátorov protestu z "predvádzania divadla" na uliciach v snahe dosiahnuť "potlesk spoločnosti".

Protestný pochod sa konal v centre Varšavy a jeho trasa mala viesť aj okolo parlamentu a skončiť sa pri úrade premiéra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.