donald tuskReuters
StoryEditor

Tusk varuje úniu pred hrozbami. K Rusku a Číne zaradil aj Trumpovu Ameriku

31.01.2017, 15:15
Autor:
ČTKČTK
Európska únia v súčasnosti čelí výzvam, ktoré sú nebezpečnejšie ako čokoľvek za uplynulých 60 rokov európskej integrácie, myslí si predseda Európskej rady Donald Tusk.

V liste, ktorým dnes prezidentov a premiérov krajín únie pozval na piatkový neformálny summit v maltskej metropole Valletta tiež varoval, že rozpad EÚ by neviedol k obnove "akejsi bájnej plnej suverenity" jej bývalých členov, ale naopak k ich závislosti na mocnostiach ako sú USA, Rusko alebo Čína. Znepokojujúce vyjadrenia novej americkej administratívy pritom podľa neho pre úniu znamenajú neistotu.

"Zmena vo Washingtone stavia EÚ do zložitej situácie. Zdá sa totiž, že nová administratíva spochybňuje posledných 70 rokov americkej zahraničnej politiky," napísal šéf únijných summitov Donald Tusk o krokoch tímu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Objektívne vzaté nie je podľa Tuska dôvod, prečo by sa Európa a jej lídri mali podhodnotiť vonkajším silám a ich vládcom. "Dnes sa musíme jasne postaviť za našu dôstojnosť, dôstojnosť spojenej Európy - bez ohľadu na to, či hovoríme s Ruskom, Čínou, Spojenými štátmi alebo Tureckom," napísal.

Na Malte sa v piatok najprv 28 lídrov krajín EÚ bude dohovárať na spôsoboch podpory Líbye ako cesty k zvládnutiu migračnej vlny z Afriky. Popoludní a večer potom bude 27 prezidentov a premiérov bez britskej kolegyne Theresy Mayovej pokračovať v debate o budúcnosti únie po brexite, ktorú začali už vlani v septembri v Bratislave. Diskusia na túto tému by sa mala skončiť najneskôr 25. marca, kedy sa štátnici opäť neformálne zídu pri príležitosti 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv.

"Vo svete plnom napätia a konfrontácie potrebujeme odvahu, rozhodnosť a politickú solidaritu Európanov. Bez toho neprežijeme. Keď neveríme sami v seba, v hlbší zmysel integrácie, prečo by v to mal veriť ktokoľvek iný?", podotkol v liste Tusk.

V odseku týkajúcom sa vonkajších výziev pritom Tusk novú administratívu v USA zmienil spoločne s asertívnym správaním Číny, s ruským postupom voči Ukrajine aj ďalším susedom, s islamskou republikou a vojnami, terorom a anarchiou na Blízkom východe.

Prvýkrát v histórii sa v stále multipolárnejšom svete mnohí prejavujú protieurópsky či "prinajlepšom euroskepticky" podotkol. Upozornil tiež na rast nacionalizmu a xenofóbie v únii samotnej.

"Treťou hrozbou je stav mysle proeurópskych elít. Stále viac je viditeľný pokles viery v politickú integráciu, poddávaní sa populistickým argumentom a spochybňovanie základných hodnôt liberálnej demokracie," napísal Tusk.

01 - Modified: 2024-04-24 16:47:31 - Feat.: - Title: Prichádzajú zmeny pre farmárov. Europarlament schválil revíziu spoločnej európskej poľnohospodárskej politiky 02 - Modified: 2024-04-24 14:00:02 - Feat.: - Title: Vyššia o desiatky percent: Spotreba áut na papieri nezodpovedá realite, ukazuje štúdia 03 - Modified: 2024-04-23 11:33:18 - Feat.: - Title: Európsky parlament schválil predĺženie voľného obchodu s Ukrajinou. Budú však platiť isté obmedzenia 04 - Modified: 2024-04-23 09:23:47 - Feat.: - Title: Je to o konkurencieschopnosti 05 - Modified: 2024-04-22 07:15:49 - Feat.: - Title: Je to nesprávne. Šéf bavorských konzervatívcov brojí proti európskemu zákazu spaľovacích motorov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. apríl 2024 08:58