Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2017, 18:56

Robíme veľkú chybu, ak nevnímame Donalda Trumpa ako šancu, vyhlásil Fico

Robert Fico
Zdroj: TASR/A. Galica

Zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta je podľa slovenského premiéra Roberta Fica veľkou šancou na posilnenie postavenia Európskej únie. 

"Robíme veľkú chybu, ak nevnímame zmenu prezidenta Spojených štátov ako šancu," povedal dnes cestou na piatkový (3.2.) neformálny summit lídrov EÚ v maltskej Vallette.

Európa by mala mať vlastný názor

"Myslím si, že by nás to malo viesť k väčšej suverenite názorov, by nás to malo viesť k úvahám ako posilňovať bezpečnostne Európu ako takú, ale aj mať odvážnejšie názory na niektoré problémy ako je Sýria, sankcie voči Rusku a podobne. Dúfam, že aj o tomto bude diskusia na summite," uviedol Fico. Predpokladá však, že diskutovať sa bude najmä o migrácii a budúcnosti EÚ.

Ficovi neprekáža, že Trump je obklopený euroskeptikmi. "Ak to tak je, nech si Európa povie, že musí byť odvážnejšia v názoroch, musíme sami povedať, čo chceme a čo nie. Nečakajme stále, čo nám veľký americký brat povie, takto to bolo aj v prípade sankcií voči Rusku. Ja sa domnievam, že Európa by mala mať vlastný názor a mala by hovoriť veci sama za seba a nie v nejakom vleku Spojených štátov," zdôraznil. 

Voľbu Trumpa preto vidí ako šancu pre EÚ ukázať, že je silným zoskupením. "Poďme trošku meniť svet aj my, nielenže stále sa pozeráme na východ a západ."

Témy pre summit

Šéf slovenského kabinetu je presvedčený, že na summite by sa malo hovoriť aj o tom, aké je nebezpečné likvidovať silou režimy v niektorých krajinách bez alternatívnych riešení. Za typický príklad dáva Líbyu, cez ktorú prišlo vlani do Európy 181-tisíc migrantov.

"Keby bola dnes krajinou, kde existuje akýkoľvek režim, akýkoľvek poriadok, tak by určite nebola nástupišťom pre státisíce migrantov, a preto je dobré, že budeme na summite hovoriť aj o tom, ako pomôcť Líbyi z hľadiska stabilizácie vnútorného života," povedal.

Upozornil, že Líbya nie je stabilnou krajinou ako Turecko, ktoré sa dohodlo s EÚ na zastavení toku migrantov do Európy. V tomto prípade vidí skôr riešenie v ochrane schengenských hraníc.

"Mali by sa niektorí páni v západnej Európe zamyslieť nad, keď začali bombardovať Líbyu, že či mali pripravený plán B, no zjavne ho nemali. A dnes všetci nariekajú a kričia, že od Líbye prišlo 181-tisíc migrantov v roku 2016, ale to nie je moja zodpovednosť, to je zodpovednosť tých, ktorí zlikvidovali režim v Líbyi," domnieva sa Fico. 

Poukázal na to, že bývalý líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí upozorňoval, že bez spolupráce Európa sčernie. "Namiesto toho, aby sme s Kadáffím spolupracovali, tak ho zavraždili," doplnil.

"Plakať na rozliatym mliekom v Líbyi je úplne smiešne"

Fico preto víta novú stratégiu Donalda Trumpa nezasahovať násilne voči režimom v zahraničí bez ďalšieho plánu. "Plakať na rozliatym mliekom v Líbyi je úplne smiešne. Ak zajtra krajiny, ktoré nesú najväčšiu zodpovednosť za situáciu v Líbyi, budú hovoriť niečo o migrácii, tak si určite niečo minimálne z krajín V4 vypočujú," vyhlásil.

Na summite by sa malo hovoriť aj o budúcnosti Európskej únie. "Budeme sa pripravovať na summit v Ríme, kde podporujem stanoviská Donalda Tuska, ktorý hovorí, že treba jednoducho a zrozumiteľne povedať občanom EÚ, čo únia chce po odchode Veľkej Británie, ale aj po zmene amerického prezidenta," zhrnul Fico.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.