"Akýkoľvek útok na USA, alebo na našich spojencov bude odrazený. Akékoľvek použitie jadrovej zbrane by sa stretlo s odpoveďou, ktorá by bola účinná a zdrvujúca," vyhlásil šéf Pentagonu počas návštevy juhokórejského ministerstva obrany, kde mal rokovať so svojím náprotivkom Han Min-kuom.
Komunistická Severná Kórea napriek rezolúciám OSN pokračuje vo vývoji a testoch jadrových zbraní a rakiet. KĽDR vlani podnikla dve jadrové skúšky a viac ako dve desiatky odpalov rakiet. Minulý mesiac Pchjongjang ohlásil zámer čoskoro vyskúšať medzikontinentálnu raketu.
Bezpečnostná rada OSN v reakcii na severokórejské jadrové a raketové testy sprísnila sankcie proti KĽDR. Pchjongjang tvrdí, že skúšky vykonáva za účelom sebaobrany pred nepriateľskou politikou USA.
Mattis v Soule uisťoval juhokórejskú vládu o pokračujúcej americkej bezpečnostnej podpore potom, čo prezident Donald Trump v kampani spochybnil niektoré aspekty spojenectva oboch krajín. Trump okrem iného uviedol, že by sa Južná Kórea a Japonsko mali viac finančne podieľať na americkej vojenskej pomoci.
V Južnej Kórei je v súčasnej dobe nasadených asi 28-tisíc amerických vojakov, v Japonsku ich je do 50-tisíc. Otázkou je okrem iného aj to, kto bude znášať náklady na vybudovanie vyspelého amerického protiraketového štítu THAAD.
Mattisa pri prvej zahraničnej ceste v úlohe šéfa Pentagonu ešte čaká v Tokiu schôdzka s japonskou ministerkou obrany Tomomi Inadaovou.