Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2017, 11:20

Ruským veľvyslancom v USA má byť Antonov, stúpenec tvrdej línie voči Západu

Anatolij Antonov od roku 2015 figuruje na sankčnom zozname Európskej únie.

Ruským veľvyslancom v USA má byť Antonov, stúpenec tvrdej línie voči Západu
Zdroj: Reuters

Najväčšiu šancu stať sa novým ruským veľvyslancom vo Washingtone má Anatolij Antonov, považovaný za stúpenca tvrdej línie voči Západu. S odvolaním sa na nemenované zdroje z vedenia štátu to dnes napísal ruský denník Kommersant.

Prezident Vladimir Putin koncom minulého roka preradil Antonova z funkcie námestníka ministra obrany na námestníka ministra zahraničia, čo je funkcia, ktorú pred odchodom na prestížny post vo Washingtone zastával aj terajší ruský veľvyslanec Sergej Kisljak. Ten je v USA už od júla 2008.

O Antonovovom vyslaní do Washingtonu sa špekulovalo už skôr, ale to sa počítalo s víťazstvom Hillary Clintonovej a s pokračovaním napätých rusko-amerických vzťahov. Po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách si Moskva vraj túto variantu rozmyslela - aby sa k nej teraz vrátila. Antonov je podľa denníka považovaný za "hlavného kandidáta", ale definitívne rozhodnutie ešte nepadlo.

Antonov je profesionálny diplomat a na sankčnom zozname EÚ sa ocitol za aktivity ruskej armády na Ukrajine. Okrem iného viedol ruskú delegáciu pri rokovaniach s USA, ktorá vyústila do podpísania novej dohody START o obmedzení strategických útočných zbraní v Prahe v apríli 2010.

Tento rok sa má vystriedať aj šéf amerického veľvyslanectva v Moskve. Médiá už špekulujú o rôznych menách, ale ani v Bielom dome rozhodnutie ešte nepadlo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.