Severokórejský utečenec, ktorý žil posledných takmer 20 rokov na úteku v Rusku, by mal byť v piatok vrátený do svojej vlasti. Podľa zahraničných médií o tom rozhodol ruský súd. Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv upozorňuje, že muža v KĽDR čaká takmer s istotou poprava.
Čche Mjong-pok pracoval v roku 1999 ako drevorubač na Sibíri, podarilo sa mu ale utiecť strážcom a dostať sa až do Petrohradu. V meste sa potom ukrýval, kým ho nezatkli ruské úrady, napísal juhokórejský denník Čoson ilbo.
Rusko a Severná Kórea podpísali v novembri 2014 dohodu o vydávaní občanov, ak tí do druhej krajiny vstúpili nelegálne alebo na území druhej krajiny nelegálne žijú. Podľa britského denníka The Daily Telegraph je cieľom dohody predovšetkým odradiť od pokusov o útek severokórejských robotníkov, ktorí sú posielaní na Sibír zarábať peniaze pre severokórejský diktátorský režim.
V Rusku pracuje podľa denníka Čoson ilbo "v otrasných podmienkach odhadom 20 000 Severokórejčanov". Najmenej 40 severokórejských utečencov sa vraj ukrýva na rôznych miestach v Rusku.
Ruské úrady by mali už v piatok vydať Severokórejčana Čche Mjong-pok späť do KĽDR. Ruská mimovládna organizácia na ochranu ľudských práv Memorial sa snaží ešte rozhodnutie súdu zvrátiť s poukazom na to, že utečenca v KĽDR čaká s veľkou pravdepodobnosťou poprava. Organizácia sa tiež obrátila na Európsky súd pre ľudské práva so žiadosťou, aby bola Severokórejčanovi poskytnutá ochrana.
"Ak bude mať šťastie, bude Čche poslaný do pracovného tábora. Je ale oveľa pravdepodobnejšie, že bude popravený," vyhlásil šéf organizácie na ochranu ľudských práv Human Rights in Asia Ken Kato. "To je typický trest pre utečencov, má slúžiť ako odstrašujúci príklad. Keby režim nič nerobil, potom by tisíce robotníkov v cudzine utiekli za lepším životom," dodal.