Americký prezident Donald Trump poslal svojmu čínskemu kolegovi Si Ťin-pchingovi list, v ktorom vyjadril nádej na "konštruktívne vzťahy" medzi USA a Čínou. Informovala o tom dnes agentúra Reuters, podľa ktorej list zmierňuje napätie, ktoré medzi oboma krajinami panuje od zvolenia Trumpa do čela Bieleho domu.
Americký prezident v liste ďakuje "prezidentovi Siovi za blahoprajný list, ktorý mu Si poslal pri príležitosti jeho inaugurácie, a tiež praje čínskemu ľudu šťastný Sviatok lampiónov a úspešný rok kohúta", povedal hovorca Bieleho domu. Sviatok lampiónov je tradične posledným, pätnástym dňom osláv čínskeho Nového roka, ktoré tento rok začali 28. januára.
Čína v dnešnej reakcii uviedla, že prikladá čínsko-americkým vzťahom veľký význam. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Lu Kchang na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásil, že spolupráca je pre obe krajiny jedinou možnosťou.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje napísala, že Čína sa nebude s telefonátom Trumpa a Si Ťin-pchinga pravdepodobne nijako ponáhľať. Čínske vedenie sa vraj obáva, že by rozhovor nemusel dopadnúť dobre, ako v prípade Trumpovho telefonátu s austrálskym premiérom Malcolmom Turnbullom, na ktorého vraj americký prezident kričal a nakoniec mu telefón položil.
"Čína potrebuje mať tieto záležitosti pod kontrolou, čo sa v prípade nevyspytateľného Trumpa nedá zaistiť," citovala agentúra Reuters vysoko postaveného západného diplomata.
Sporných tém je pritom medzi Čínou a Trumpom množstvo. V decembri Trump vyvolal v Číne pobúrenie, keď prijal telefonát taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen, ktorá mu gratulovala k zvoleniu. Išlo o prvý takýto kontakt od konca 70. rokov.
Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a hrozí mu vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Ostatné krajiny Peking upozorňuje, aby nerokovali s taiwanskými činiteľmi, a nebudili tak zdanie, že uznávajú samostatnosť ostrova.
V januári Trump otvorene spochybnil politiku jednej Číny. V rozhovore pre denník The Wall Street Journal vyhlásil, že o všetkom je možné rokovať, vrátane otázky jednej Číny.
Trump tiež opakovane kritizuje obchodné praktiky Číny. Pohrozil okrem iného, že zvýši clo na čínsky tovar a označí Peking za manipulátora s menou, čo by otvorilo priestor pre uvalenie sankcií na Čínu.
Americký minister zahraničia Rex Tillerson zase vyhlásil, že USA by mali zamedziť Pekingu v prístupe na ostrovy, ktoré Čína umelo vytvorila z útesov v sporných vodách Juhočínskeho mora.