Web americkej televíznej stanice CNBC zverejnil satelitné fotografie, ktoré naznačujú, že Pchjongjang pokračuje v rýchlom budovaní svojho raketového programu, konkrétne výskumných a vývojových centier a zariadení na skladovanie, testovanie a odpálenie rakiet.
"Deje sa tam toho naozaj veľa a nevyzerá to vôbec dobre," povedal pre CNBC David Schmerler, špecialista z Centra Jamesa Martina pre štúdium nešírenia jadrových zbraní. Jeho tím analyzuje fotografie služby Google Earth a satelitné snímky súkromnej spoločnosti Planet Labs. Vďaka sledovaniu propagandistických videí aj iných zdrojov si vytipujú, ktorým lokalitám majú venovať najväčšiu pozornosť.
Kimov technologický pokrok
V uplynulých týždňoch výskumné centrum identifikovalo novú raketovú základňu, ktorá je väčšia ako podobné strediská v iných kútoch KĽDR. Kamery severokórejskej televízie pred rokom vo februári zachytili Kim Čong-una pri inšpekcii tridsaťmetrového kozmického nosiča Kwangmjongsong. Vďaka analýze záberov Schmerler zistil, že sa nachádza v budove v Sanum-dongu severne od Pchjongjangu.
Keď sa výskumný tím preberal satelitnými snímkami Sanum-dongu z minulého roka, všimol si budovu s jedinečnými strešnými oknami, ktorých štruktúra zodpovedala interiéru na snímkach nosnej rakety.
Schmerler lokalitu, v ktorej sa stredisko nachádza začal sledovať ešte pred rokom 2009, kedy sa s lokalitou niečo začalo diať. Do tej doby sa na mieste nachádzal iba menší zrejme nevojenský objekt.
Podľa satelitných snímok začal nový komplex skutočne vyrastať v roku 2011.
Výskumníci predpokladajú, že v súčasnosti má hlavná hala rozmery 66x30 metrov, teda dosť miesta pre skladovanie 30 metrov dlhých rakiet.
Z aktuálnych satelitných snímok je podľa Schmerlerovho tímu tiež zrejmé, že k zvýšenej aktivite dochádza aj na ďalších miestach v KĽDR, predovšetkým na odpaľovacej základni Sohae na západe krajiny.
Nosné kozmické rakety nie sú zbrane, ale v mnohom sa veľmi podobajú balistickým strelám. Ich vývoj svedčí o tom, ako ďaleko sa v technologickom vývoji Kimov režim dostal. "Realita je taká, že ak Severná Kórea nebude tieto rakety testovať, jej program sa neposunie ďalej. Američania musia preto premýšľať o tom, ako KĽDR zabrániť v testoch," vysvetlil bezpečnostný analytik výskumnej organizácie RAND Bruce Bennett.
Atmosféra ako za pádu ZSSR
Diktatúra Kim Čong-una len v uplynulom roku uskutočnila celkovo viac ako 20 raketových testov, odpálila strely z ponoriek, testovala, či nos rakiet vydrží teplotnú záťaž návratu do atmosféry. Režim tiež tvrdí, že testoval svoju prvú vodíkovú bombu.
Vo svojom novoročnom prejave severokórejský vodca povedal, že je krajina blízko k testu medzikontinentálnej balistickej strely. Pripravený by podľa jeho slov mal byť v rozmedzí niekoľkých mesiacov. Očakáva sa, že príležitosťou pre to by mohli byť oslavy výročia narodenia Kimovho otca Kim Čong-ila a dedka Kim Ir-sena, ktoré sú vo februári a apríli.
Akčný rádius severokórejských rakiet:
Vyprovokovať akciu by podľa expertov mohli aj iné udalosti. Nový americký minister obrany James Mattis varoval počas návštevy Južnej Kórey minulý týždeň režim Kim Čong-una, že na akékoľvek použitie jeho jadrového arzenálu odpovie "efektívnou a masívnou odvetou".
Navyše sa majú v nasledujúcich týždňoch uskutočniť spoločné vojenské cvičenia USA a Južnej Kórey. Dôvodom pre pritvrdenie postoja KĽDR môže byť aj nestabilná situácia v Južnej Kórei po škandále odstupujúcej prezidentky, nakoľko sa krajina pripravuje na nové voľby hlavy štátu.
"Je správne predpokladať problémy vo východnej Ázii, ktorá je v súčasnosti oveľa výbušnejsšia ako v minulých rokoch," uviedol pre CNBC Isaac Fish z Centra ázijskej spoločnosti pre americko-čínske vzťahy. Napätie prirovnal k tomu, ktoré panovalo počas vojny vo Vietname, udalostí na námestí Nebeského pokoja v Pekingu alebo za pádu Sovietskeho zväzu.