Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2017, 13:10

Rusi brnkajú na nervy. Ich jadrové bombardéry boli na "výlete" až pri Francúzsku a Španielsku

Začalo to šesticou strojov, ktoré zachytila ​​protivzdušná obrana NATO neďaleko vzdušného priestoru Nórska.

Rusi brnkajú na nervy. Ich jadrové bombardéry boli na "výlete" až pri Francúzsku a Španielsku
Zdroj: Armée de l'Air

S istou dávkou zveličenia by to mohlo pripomínať bájne strašidlo komunizmu, ktoré obchádza západnú Európu, zaklope na dvere vzdušného priestoru, zistí, kto každý je doma, a potom sa samo vráti do pelechu. Ruské jadrové bombardéry podnikli ďalšie turné k pobrežiam západoeurópskych krajín.

Francúzi si bombardéry vyfotili

Začalo to šesticou strojov, ktoré zachytila ​​protivzdušná obrana NATO nie až tak ďaleko od vzdušného priestoru aliančného Nórska. To poslalo do vzduchu stíhačky F-16. Štvorica ruských strojov si to namierila domov, dva stroje Tu-160 sa vyhli vzdušnému priestoru Nórska a pokračovali na juhozápad.

V západnej Európe tento vzorec správania za posledné roky poznajú, takže postup bol bežný. Britské Kráľovské letectvo poslalo do vzduchu stíhacie lietadlá eurofighter zo škótskej základne Lossiemouth a z východoanglického Conigsby. Ruské bombardéry obleteli, opäť v úctivej vzdialenosti, Škótsko, a zamierili k Írsku.

Íri zostali v pokoji, pretože nemajú žiadne lietadlo, ktoré by dvojmachové "Biele labute", ako ruskí piloti elegantné Tu-160 prezývajú, dokázalo dohnať.

Rusi následne zamierili k Bretónsku. Francúzi vyslali stíhačky Mirage a Rafale, tankovacie a radarové lietadlo, a Rusov si vyfotili. Do vzdušnej arény sa potom ešte zapojili španielski toreadori so stíhačkami F/A-18, načo Rusi odleteli domov.

Nad Baltom je rušno

Neobjavili sa žiadne správy, že by ruskí piloti narušili vzdušný priestor inej krajiny. Agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzskych činiteľov uviedla, že Francúzi kvôli ruským lietadlám išli do vzduchu štvrtýkrát za posledné dva roky.

V novembri 2015 napríklad lietadlá Tu-160 obleteli Európu, cez Gibraltár vstúpili do Stredomoria a odpálili strely na ciele v Sýrii. Vlani sa Rusi objavili pri hraniciach britského vzdušného priestoru vo februári, v septembri podnikli cvičný let navlas podobný tomu terajšiemu.

Výrazne hustejšia je prevádzka nad Baltom, kde spojenecké lietadlá kvôli nekomunikujúcím strojom - bezvýhradne ruským - majú stovky ostrých štartov ročne.

Západ na diaľkových letoch ruských bombardérov môže demonštrovať, že Kremeľ haraší zbraňami - Rusi vo vzduchu nekomunikujú a majú vypnuté palubné odpovedače - a precvičovať reakčnú dobu vlastných letectiev. Pre Rusko sú podobné lety symbolom obnovenia moci po chaose a úpadku 90. rokov. Zároveň aj spôsobom výcviku posádok.

Tu-160 môže niesť až 12 podzvukových striel s plochou dráhou letu, ktoré možno vybaviť jadrovými hlavicami. Strely majú dosah 3 000 kilometrov. Západoeurópsku obranu proti takýmto strelám predstavujú rakety Aster, ktoré nesú napríklad britské torpédoborce triedy Daring (Type 45).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.