Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2017, 18:50

Kiska v Keni: Štipendiá závisia od kapitálu a ochoty investovať

Prezident Andrej Kiska v Keni
Zdroj: TASR/Kancelária prezidenta

Keňa už spustila reformu svojho vzdelávacieho systému, avšak stále potrebuje viac kvalitne vzdelaných ľudí.

Počas návštevy východoafrickej Kene to dnes uviedol slovenský prezident Andrej Kiska. 

"Myslím, že aj štipendiá sú jednou z najlepších foriem. Ja osobne by som si želal, aby to bolo minimálne o jednu nulu viac, ako je to dnes. Ak teraz hovoríme o 50 štipendiách, možno by som hovoril o 500 štipendiách, možno o tisícich štipendiách," povedal Kiska po stretnutí s kenským prezidentom Uhuruom Kenyattom.

Podľa údajov ministerstva školstva Slovensko v tomto školskom roku poskytuje zahraničným študentom 48 štipendií, pričom 6 štipendistov pochádza z Kene. 

Jedným z nich je Benson Kioko Kiamba, mladý človek z Nairobi, ktorý pochádza z chudobných pomerov. Na základe slovenského štipendia študuje medicínu v Bratislave.

"Momentálne je v treťom ročníku, no plánuje sa vrátiť naspäť, chce pomôcť svojej vlasti. Presne takéto prípady pomoci konkrétnym ľuďom sú najkrajšími príkladmi nielen pomoci, ale aj budovania vzťahov medzi jednotlivými krajinami," uviedol prezident Kiska.

Domnieva sa, že medicína je presne ten odbor, ktorý si zahraniční študenti vyberajú. Podľa neho v oblasti zvyšovania počtu štipendií ide skôr o otázku kapitálu a ochoty investovať.

"To je len otázka kapitálu ako takého a ochoty to zaplatiť, pretože miesta na vysokých školách máme, zahraničných študentov máme," konštatoval Andrej Kiska. 

"Som presvedčený o tom, že tým, že je Slovensko moderná krajina, mali by sme byť v tom aktívnejší. Mali by sme tej pomoci dávať viacej," uzavrel prezident.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.