Osud hlavného bezpečnostného poradcu Bieleho domu Michaela Flynna, ktorého kvôli stykom s ruským veľvyslanectvom preveruje Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), zostáva neistý. Americký prezident Donald Trump totiž pri odchode z dnešnej tlačovej konferencie s kanadským premiérom Justinom Trudeauom ignoroval otázky novinárov na Flynnovu budúcnosť v Bielom dome a o svojich plánoch podľa agentúry AP nehovoril ani so svojimi spolupracovníkmi.
Trump v posledných štyroch dňoch podľa AP verejne neoznámil, či má vo Flynna dôveru. Svojim spolupracovníkom ale podľa zdrojov z administratívy povedal, že ho problém trápi.
Flynn, ktorý počas predvolebnej kampane Trumpa výrazne podporoval, ešte pred prezidentskou inauguráciou podľa denníka The Washington Post rokoval s ruským veľvyslancom Sergejom Kisljakem o amerických sankciách proti Rusku. Agentúra AP pripomenula, že je nelegálne, aby súkromné osoby mohli vykonávať diplomaciu USA.
Flynn minulý týždeň najskôr opakovane poprel, že by s Kisljakom o sankciách rokoval, čo zopakoval aj viceprezident Mike Pence. Flynnov hovorca ale neskôr pôvodne jasne odmietavé stanovisko zmiernil s tým, že Trumpov poradca si diskusiu o sankciách nevybavuje, hoci si nemôže byť istý, či skutočne reč na túto tému neprišla.
Dnes potom agentúra AP s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že Flynn sa Penceovi za kontroverznosti kauzy ospravedlnil. Spomínaný zdroj tiež povedal, že Pence sa vo svojich vyhláseniach spoliehal na informácie, ktoré mu Flynn poskytol.
Flynnove kontakty s ruským veľvyslancom vyvolali pozornosť aj administratívy teraz už bývalého prezidenta Baracka Obamu, pretože sa odohrali v čase, keď tajné služby dospeli k záveru, že Rusko sa snažilo v Trumpov prospech ovplyvniť voľby. Moskva obvinenia zo zásahu do amerických volieb odmietla.