17.02.2017, 11:15

Vojna, ktorá nemá obdoby. Trump na tlačovke urážal novinárov a ignoroval fakty

Úniky informácií sú absolútne reálne. Správy o nich sú ale falošné, tvrdí americký prezident.

trump tlačovka
Zdroj: Reuters

Najčastejšie citovaným výrokom zo štvrtkovej osemdesiat-minútovej tlačovej konferencie Donalda Trumpa dnes americké médiá dokladajú vojnu nového prezidenta s médiami, ktorá podľa komentátorov nemá v dejinách Bieleho domu obdoby.

"Trump urážal novinárov, ignoroval fakty a hovoril sarkastické vtipy. Využil tlačovú konferenciu, aby uchránil svoju novú vládu pred priepasťou po prehre na amerických súdoch a po odvolaní svojho hlavného bezpečnostného poradcu Michaela Flynna," napísala AP.

To si nedovolil ani Nixon

Trump sa posmieval novinárom a likvidoval ich pokusy usvedčiť ho z nepresností. Ich otázky často ukončil ešte skôr, ako ich vyslovili. Nesprávne interpretoval štatistiku o svojom volebnom víťazstve, Biely dom označil za "presne nastavený stroj" a vyhlásil, že žiadny americký prezident toho v tak krátkom povolebnom období neurobil toľko, ako teraz on, upozornila agentúra.

"Verejnosť vám už neverí," citovali dnes americké médiá Trumpove štvrtkové výroky na adresu médií. "Ľudia to vidia, vidia nespravodlivosť. Ak sa pozriete na niektorú z vašich relácií, vidíte skresľovanie a nenávisť," povedal novinárom prezident. Podľa historikov žiadny americký prezident neútočil na médiá tak ostro, ako teraz Trump, dokonca ani Richard Nixon po afére Watergate.

"Väčšina médií vo Washingtone, New Yorku a Los Angeles neoslovuje národ, ale špeciálne záujmy a tých, ktorí profitujú zo zjavne nefunkčného systému. Tlač je tak nečestná, že keby sme o tom nehovorili, urobili by sme Američanom desivo zlú službu. Desivo zlú. Musíme o tom hovoriť, aby sa ukázalo, čo sa deje, pretože tlač sa proste vymkla kontrole. Úroveň nepoctivosti sa vymkla kontrole," povedal vo štvrtok prezident.

Klame a prekrúca fakty

Jedným z hlavných terčov prezidentovej kritiky bola televízia CNN, ktorej spravodajstvo Trump už od volebnej kampane kritizuje. Stanica podľa neho vyrába falošné správy a záujem o jej spravodajstvo upadá.

Prezident spoločnosti CNN Worldwide Jeff Zucker ale dnes novinárom povedal, že stanica si vedie lepšie ako kedykoľvek predtým. Vlani zaznamenala rekordný zisk a tento rok bude bilancia ešte lepšia. Sledovanosť sa tento rok oproti vlaňajšku zvýšila o 51 percent, povedal Zucker agentúre Reuters.

Narýchlo zvolanú tlačovku, na ktorej mal Trump pôvodne predstaviť nového kandidáta na úrad ministra práce Alexandera Acosta, nemal pôvodne Biely dom v pláne. Jej ohlásením boli podľa AP prekvapení aj prezidentskí poradcovia. Trump konferenciu osobne riadil a slovo dával aj spravodajcom médií, ktoré označuje za nečestné. Prezident ich otázky hlasno hodnotil a niekoľkokrát vyzval prítomných, aby mu dávali "pekné" otázky.

S reakciou na Trumpovu tlačovú konferenciu sa dnes ohlásil austrálsky premiér Malcolm Turnbull, podľa ktorého Trump kritikou médií stráca čas. "Veľký politik Winston Churchill kedysi povedal, že politici sťažujúci sa na médiá sú podobní námorníkom, ktorí sa sťažujú na more," povedal počas svojej návštevy Nového Zélandu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.