USA nie sú prítomné v Iraku, aby sa zmocnili irackej ropy. Povedal to americký minister obrany James Mattis, ktorý dnes pricestoval na vopred neohlásenú návštevu do Bagdadu. Dištancoval sa tak od výroku prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v januári povedal, že USA mali zabrať irackú ropu a že je možné, že na to budú ešte mať ďalšiu príležitosť.
"Všetci, ktorí sme tu, my všetci v Amerike sme platili za plyn a ropu a som si istý, že v tom budeme v budúcnosti pokračovať. Nie sme v Iraku preto, aby sme sa zmocnili ropy," povedal Mattis.
V Iraku začala cez víkend bitka o západný Mósul, pri ktorej Iračanom pomáha medzinárodná koalícia vedená USA. Spojené štáty majú na mieste tiež vojenských poradcov. Pentagon navyše zvažuje možnosť zrýchliť boj proti Islamskému štátu (IS) v Iraku aj v Sýrii.
Ako napísala agentúra AP, toto úsilie komplikujú Trumpove výroky - jeho hrozba ohľadom irackej ropy a tiež začlenenie Iraku medzi sedem krajín, ktorých občanom chcel Trump dočasne zakázať vstup do USA. Irackí poslanci na to reagovali výzvami, aby premiér Hajdar Abádí obmedzil spoluprácu s Američanmi.
Mattis je v Iraku prvýkrát ako šéf Pentagonu a podľa agentúry Reuters tam chce získať informácie o stave boja proti IS. K Trumpovmu zákazu ciest do USA zo siedmich krajín, medzi ktorými je aj Irak, Mattis povedal, že bol uistený, že by sa tento zákaz netýkal Iračanov, ktorí bojovali po boku amerických vojakov. Uplatnenie zákazu v USA pozastavil súd.
Mattis v nedeľu, kedy bol v Spojených arabských emirátoch, povedal, americkí vojaci sú veľmi blízko mósulského bojiska. Odmietol k tomu poskytnúť detaily, povedal iba, že je potrebné tieto informácie s ohľadom na vojakov držať v utajení.
V Iraku dnes rokuje s tamojšími politikmi, aj s veliteľom amerických síl bojujúcich v Iraku Stephenom Townsendom. USA majú v Iraku asi 5100 vojakov a v susednej Sýrii ďalších 500. Sú to hlavne vojenskí poradcovia a ľudia poskytujúci výcvik, ale aj členovia špeciálnych jednotiek.
Trump 28. januára vydal písomný príkaz Mattisovi a armádnym veliteľom, aby mu do 30 dní predložili plán urýchlenia boja proti IS. "Chceme si ujasniť, čo nás čaká a ako budeme spolupracovať v boji," povedal Mattis k dnešným rokovaniam.
Podľa AP sa v USA zvažuje niekoľko možností, ako zintenzívniť boj proti IS v Iraku a v Sýrii. Do úvahy pripadá vyslať na miesto viac vojakov, ale tiež navýšiť vojenskú pomoc kurdským milíciám, ktoré sa zúčastňujú bojov proti IS.
USA tiež chcú rozšíriť výcvik irackých jednotiek a poskytnúť viac poradcov. Znásobiť sa má aj monitorovacia činnosť a práca vojenskej rozviedky. Američania by tiež mohli častejšie pôsobiť po boku Iračanov na frontovej línii.