Medzi Viedňou a Budapešťou sa dnes rozhorel spor o 58 migrantov, ktoré zadržali policajti v Rakúsku a následne vykázali späť za hranice s Maďarskom. Podľa Maďarov bol tento postup nelegálny. Rakúšania naopak tvrdia, že bol v súlade s európskymi pravidlami, informovala agentúra APA.
"Podľa schengenských pravidiel sa môžu takéto deportácie uskutočniť len po dohode s maďarskými úradmi," uviedol riaditeľ maďarskej hraničnej polície László Balázs. K takejto dohode podľa neho ale nedošlo.
Takmer šesťdesiatku zadržaných migrantov rakúski policajti poslali späť za hranice s Maďarskom blízkosti hraničného prechodu Hegyeshalom už v nedeľu.
Podľa policajnej hovorkyne rakúskej spolkovej krajiny Burgenland, ktorá s Maďarskom susedí, policajti vykázali migrantov späť za hranicu, nešlo teda o deportáciu v pravom slova zmysle. Takýto postup je podľa nej úplne legálny. "Maďarské úrady sme informovali," uviedla hovorkyňa, ktorá vyjadrila prekvapenie nad reakciou Maďarska na prax, ktorá je podľa nej úplne bežná.
Podobný prípad sa stal už v januári v blízkosti rakúsko-maďarského hraničného prechodu Heiligenkreuz. Polícia zadržala osem migrantov zo Sýrie a z Iraku, ktorí sa niekoľko hodín zdražovali na "území nikoho".
Keď sa migranti vydali do Rakúska, vykázali je miestni policajti späť za hranice do Maďarska. Maďarskí pohraničníci sa im v tom pokúšali niekoľko hodín brániť, nakoniec ale migrantov do krajiny vpustili.
Maďarsko samotné denne za hranice vykazuje desiatky migrantov, ktorí sa do krajiny dostávajú cez južné hranice so Srbskom. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sú tieto deportácie, takzvané push-backs, v rozpore s medzinárodným aj európskym právom.