„Do Macaa chodím zhruba raz za pol roka, v zime aj v lete. Vždy si na tento výlet našetrím pár stoviek dolárov. Niečo z toho miniem v kasíne, niečo dám za hotel a zábavu. Nie som však závislý od hazardu, páči sa mi skôr tunajšia atmosféra,“ vysvetľuje mi lámanou angličtinou Wen Li-čang, tridsiatnik z juhočínskej provincie Kuang-tung.
Wen je jedným z miliónov Číňanov, ktorí každý mesiac prichádzajú do Macaa. Do tejto bývalej portugalskej kolónie, ktorá je od roku 1999 pod čínskou správou, lákajú väčšinu z nich uvoľnené pravidlá týkajúce sa hazardu. Ten je v ich domovskej krajine prísne regulovaný. Na rozdiel od kontinentálnej Číny je v Macau hazard legálny už od polovice 19. storočia. A minimálne niekoľko desaťročí to tak ešte zostane. Macao má totiž podľa zmluvy s Pekingom až do roku 2049 zaručený vysoký stupeň autonómie, a to aj v oblasti hazardných hier.
Najväčšie kasíno na svete
Wen má namierené do rezortu The Venetian, najväčšieho kasína na svete s rozlohou 51-tisíc štvorcových metrov. „Poznám ľudí, ktorí sem chodia každý mesiac. Vždy, keď majú niečo nasporené, idú do Macaa a svoje peniaze tu minú,“ tvrdí.
Hoci Wen býva len pár desiatok kilometrov odtiaľto, v Macau sa cíti ako v úplne inom svete. A nie je sám. Gongbei Port, hraničná brána medzi materskou Čínou a Macaom, je každý deň pod náporom čínskych hráčov. Masy ich prúdia v nekonečných radoch cez kontroly medzi Macaom a juhočínskym mestom Ču-haj.
Aj z tohto dôvodu je Macao prezývané Monte Carlom Orientu. Vidno tu najmä hazardných hráčov z Číny a z Hongkongu...
Zostáva vám 85% na dočítanie.