židovský cinorínTASR/AP
StoryEditor

Znesvätené hroby či bombové hrozby. S príchodom Trumpa sa v USA vzmáha antisemitizmus

27.02.2017, 20:15
Autor:
ČTKČTK
Židovské komunitné centrá a školy najmenej v 11 amerických štátoch dnes ohlásili, že sa im ktosi vyhrážal bombovým útokom.

K hrozbám došlo deň potom, čo neznámi útočníci znesvätili židovský cintorín vo Filadelfii. Ide o ďalší zo série antisemitských výpadov, ktoré niektoré židovské skupiny dávajú do súvislosti s posilnením xenofóbnych tendencií v spoločnosti po zvolení prezidenta Donalda Trumpa.

Nový šéf Bieleho domu dnes protižidovské výpady prostredníctvom svojho hovorcu odsúdil.

Počet útokov narastá

Vandali na cintoríne Mount Carmel vyvrátili asi stovku náhrobných kameňov a spôsobili rozsiahle škody. Podobných prípadov americká polícia v poslednej dobe vyšetrovala niekoľko.

Americká Liga proti hanobeniu (ADL) vypísala na dolapenie páchateľov odmenu 10 000 dolárov. Hovorca izraelského ministerstva zahraničia na twitteri označil informáciu o incidente za šokujúcu a vyjadril nádej, že páchatelia budú vypátraní a potrestaní.

K útoku na filadelfský cintorín došlo zhruba týždeň po podobnom incidente v St. Louis, kde páchatelia zničili 170 židovských náhrobkov.

Dnešné anonymné vyhrážky boli určené židovským komunitám väčšinou v štátoch na východnom pobreží USA od Floridy po New York. Niektoré z nich ich registrovali tento rok už po niekoľkýkrát. Centra a školy boli evakuované, k žiadnemu útoku však doteraz nedošlo.

Vinia aj Trumpa

"Členovia našej komunity očakávajú rýchlu a cielenú akciu federálnych úradov, ktoré musia identifikovať a zadržať páchateľov, ktorí sa snažia zasiať obavy a strach do našej komunity," uviedol podľa agentúry Reuters predseda asociácie židovských komunitných centier JCC David Posner.

Niektoré židovské organizácie vinia z nárastu počtu útokov Trumpa, ktorého volebnú kampaň vlani podporili okrem iného ultrapravicové skupiny a vyznávači nadvlády bielej rasy.

"Prezident je naďalej hlboko sklamaný a znepokojený správami o ďalších vandalských činoch ... Naďalej čo najdôraznejšie odsudzuje tieto a ďalšie formy antisemitských a nenávistných skutkov," povedal na adresu poslednej série útokov a hrozieb na dnešnom tlačovom brífingu Trumpov hovorca Sean Spicer.

Trump prvýkrát verejne antisemitizmus odsúdil minulý utorok. Útoky proti židovským komunitám označil za "strašné" a "bolestné" a vyhlásil, že sú "veľmi smutnou pripomienkou práce, ktorú musíme vykonať, aby sme odstránili nenávisť, predsudky a zlo".

01 - Modified: 2023-01-26 18:05:13 - Feat.: - Title: Izraelský prezident Herzog v Európskom parlamente hovoril o antisemitizme a popieraní holokaustu 02 - Modified: 2023-01-26 11:01:34 - Feat.: - Title: Facebook obnovuje účet vášmu obľúbenému prezidentovi. Mne, oznámil Trump 03 - Modified: 2023-01-26 05:22:45 - Feat.: - Title: Meta po dvoch rokoch obnoví Trumpove účty na Facebooku a Instagrame 04 - Modified: 2023-01-20 11:02:55 - Feat.: - Title: Snaha žalovať Clintonovú ho vyjde draho. Trump musí zaplatiť miliónový trest 05 - Modified: 2023-01-18 22:08:26 - Feat.: - Title: Džihádisti v Sýrii tvrdia, že zosilneli útoky proti armáde v poslednej opozíciou ovládanej oblasti
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. január 2023 11:06