Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2017, 21:15

Znesvätené hroby či bombové hrozby. S príchodom Trumpa sa v USA vzmáha antisemitizmus

Židovské komunitné centrá a školy najmenej v 11 amerických štátoch dnes ohlásili, že sa im ktosi vyhrážal bombovým útokom.

Znesvätené hroby či bombové hrozby. S príchodom Trumpa sa v USA vzmáha antisemitizmus
Zdroj: TASR/AP

K hrozbám došlo deň potom, čo neznámi útočníci znesvätili židovský cintorín vo Filadelfii. Ide o ďalší zo série antisemitských výpadov, ktoré niektoré židovské skupiny dávajú do súvislosti s posilnením xenofóbnych tendencií v spoločnosti po zvolení prezidenta Donalda Trumpa.

Nový šéf Bieleho domu dnes protižidovské výpady prostredníctvom svojho hovorcu odsúdil.

Počet útokov narastá

Vandali na cintoríne Mount Carmel vyvrátili asi stovku náhrobných kameňov a spôsobili rozsiahle škody. Podobných prípadov americká polícia v poslednej dobe vyšetrovala niekoľko.

Americká Liga proti hanobeniu (ADL) vypísala na dolapenie páchateľov odmenu 10 000 dolárov. Hovorca izraelského ministerstva zahraničia na twitteri označil informáciu o incidente za šokujúcu a vyjadril nádej, že páchatelia budú vypátraní a potrestaní.

K útoku na filadelfský cintorín došlo zhruba týždeň po podobnom incidente v St. Louis, kde páchatelia zničili 170 židovských náhrobkov.

Dnešné anonymné vyhrážky boli určené židovským komunitám väčšinou v štátoch na východnom pobreží USA od Floridy po New York. Niektoré z nich ich registrovali tento rok už po niekoľkýkrát. Centra a školy boli evakuované, k žiadnemu útoku však doteraz nedošlo.

Vinia aj Trumpa

"Členovia našej komunity očakávajú rýchlu a cielenú akciu federálnych úradov, ktoré musia identifikovať a zadržať páchateľov, ktorí sa snažia zasiať obavy a strach do našej komunity," uviedol podľa agentúry Reuters predseda asociácie židovských komunitných centier JCC David Posner.

Niektoré židovské organizácie vinia z nárastu počtu útokov Trumpa, ktorého volebnú kampaň vlani podporili okrem iného ultrapravicové skupiny a vyznávači nadvlády bielej rasy.

"Prezident je naďalej hlboko sklamaný a znepokojený správami o ďalších vandalských činoch ... Naďalej čo najdôraznejšie odsudzuje tieto a ďalšie formy antisemitských a nenávistných skutkov," povedal na adresu poslednej série útokov a hrozieb na dnešnom tlačovom brífingu Trumpov hovorca Sean Spicer.

Trump prvýkrát verejne antisemitizmus odsúdil minulý utorok. Útoky proti židovským komunitám označil za "strašné" a "bolestné" a vyhlásil, že sú "veľmi smutnou pripomienkou práce, ktorú musíme vykonať, aby sme odstránili nenávisť, predsudky a zlo".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.