Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.03.2017, 00:00

85 strán určí budúcnosť Slovákov vo Veľkej Británii

Trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve bude mať podmienku – úplne zdokladovanú aktivitu na ostrovoch od začiatku pobytu.

85 strán určí budúcnosť Slovákov vo Veľkej Británii
Zdroj: Reuters

Vo Veľkej Británii žije Slovák Michal Marek od roku 2008. Za ten čas sa tam usadil, oženil sa, jeho manželka je pôvodom z Poľska. Spoločne už dokonca vychovávajú dieťa. Teraz naňho čaká skúška. Ak bude chcieť mať vo Veľkej Británii trvalý pobyt, bude musieť vypísať 85-stranový dokument. A v ňom zdokladovať celé svoje fungovanie v krajine. Od výplatných pások až po všetky odchody a príchody mimo Spojeného kráľovstva. Ide o jedno z opatrení, ktoré pre cudzincov so sebou priniesol brexit. „Obávam sa, či nájdem všetky potrebné dokumenty,“ povedal Marek.

Zháňanie údajov
Dokument je minimálne svojím rozsahom skutočne odstrašujúci a vyžaduje si nielen množstvo osobných údajov, ale aj príloh. Napríklad už spomínané výplatné pásky, zmluvy zo zamestnávateľmi, ako aj doklady o opustení krajiny na dovolenku či cestu domov. Práve tie môžu predstavovať problém. „Pečiatky do pasov sa občanom Únie nedávajú a pochybujem, že bude každý schopný doložiť letenky či lístky z trajektov,“ tvrdí Daniel Mahoney, politológ z britského Centra pre politické štúdie. Navyše, samotné úspešné vyplnenie formulára ešte negarantuje, že bude žiadosť úspešne uzatvorená.

Nič nie je zadarmo
Problémom pre Slovákov s nedostatočnou jazykovou výbavou môže byť aj samotné vyplnenie formulára. Na to sú však pripravení asistenti ministerstva či právnici. Tí si za pomoc môžu zaúčtovať od 65 až do tisíc libier.

Britské úrady sľubujú, že celý proces posudzovania žiadostí by nemal trvať dlho. Faktom však je, že úrady sa budú musieť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.