Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2017, 10:15

Do tureckých kín prišiel film Vodca. Opisuje Erdogana ako "dobrého, zbožného a skromného"

Film sa v kinách objavil len pár týždňov pre referendom.

Do tureckých kín prišiel film Vodca. Opisuje Erdogana ako "dobrého, zbožného a skromného"
Zdroj: Reuters

V tureckých kinách sa začal v piatok premietať životopisný film o terajšom prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, a to iba niekoľko týždňov pred referendom o posilnení jeho právomocí.

Dielo pod názvom Reis (Vodca, hlava), ktoré sa venuje Erdoganovmu detstvu a prvým rokom jeho politickej kariéry, sa dočkalo nadšeného prijatia u prezidentových sympatizantov. Načasovanie uvedenia do kín naopak odsúdili jeho kritici, upozornila agentúra AFP.

Dobrý Erdogan?

Príbeh Erdoganovho života začína v chudobnej štvrti v Istanbule a pokračuje jeho zvolením za starostu tohto najväčšieho tureckého mesta. Tiež sa venuje jeho krátkemu uväzneniu v roku 1999, kedy bol tento konzervatívny islamský politik obvinený z útoku na svetskosť štátu, keď odrecitoval báseň hodnotenou ako islamskú.

Známy stĺpčekár webu Al-Monitor Mustafa Akyol označil snímku za skôr politickú propagandu ako životopisnú fikciu. U divákov má podľa neho vzniknúť dojem, že "dobrý, zbožný a skromný" Erdogan porazil "brutálny sekulárny režim" v Turecku.

Referendum na obzore

"Ten film patrí nám. Nejde o propagandu," reagoval režisér filmu Hüdaverdi Yavuz.

Turecký parlament v januári presadil kontroverzné posilnenie právomocí prezidenta ústavnou reformou. Tú má potvrdiť referendum, ktoré sa uskutoční 16. apríla. Zmeny dávajú Erdoganovi okrem iného šancu zostať v úrade hlavy štátu až do roku 2029.

Má tiež dôjsť k rozšíreniu parlamentu z 550 na 600 kresiel. Voľby do ústavodarného zhromaždenia sa majú konať po piatich rokoch, nie po štyroch, ako je tomu doteraz.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.