merkelová hollandeReuters
StoryEditor

Berlín a Paríž tlačia na členské štáty. Spor o viacrýchlostnej únii pokračuje aj po summite

10.03.2017, 18:08
Autor:
ČTKČTK
Nemecko a Francúzsko dnes na summite EÚ v Bruseli vyzvali členské štáty, aby súhlasili s koncepciou takzvanej viacrýchlostnej Európy.

Východoeurópske krajiny viacrýchlostný scenár podľa agentúry AFP stále odmietajú, obávajú sa, že sa stanú druhoradými členmi únie. Túto koncepciu, ktorú presadzujú niektoré štáty v rámci rokovaní o budúcnosti EÚ po brexite a v ktorej sa rôzne členské krajiny integrujú rôznymi rýchlosťami, dnes odmietla zvlášť dôrazne poľská delegácia.

"Nikdy nepristúpime na rokovania o nejakej viacrýchlostnej Európe. EÚ musí byť schopná sa reformovať. Okrem politickej únie tiež potrebuje ústavnú úniu. Nepripustíme žiadnu akciu, ktorá by spochybnila integritu spoločného trhu, schengenskej zóny a samotnej EÚ," zdôraznila na tlačovej konferencii po summite poľská premiérka Beata Szydlová.

Tiež maďarský premiér Viktor Orbán dnes vystúpil proti koncepcii viacrýchlostnej EÚ. "Dvojrýchlostná Európa by nemala byť. Nie je žiadna prvoradá a druhoradá Európa, nie je žiadne jadro a periférie. Vnímame veľmi neblaho pojem dvojrýchlostnej Európy. Súčasne ale nie sme proti myšlienke, že niektoré krajiny budú v niektorých veciach postupovať viac ako iné," povedal na tlačovej konferencii Orbán.

Obavy východoeurópskych členov, predovšetkým Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska, z pojmu viacrýchlostnej Európy sa dnes snažil rozptýliť predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. "S prekvapením som si všimol, že niektorí kolegovia to vnímajú ako nejakú novú rozdeľujúcu líniu, ako novú železnú oponu medzi Východom a Západom. Taký úmysel ale neexistuje," zdôraznil šéf komisie.

"Princípom je, že sme jednotní, ale jednotní v rôznorodosti," vyhlásila Angela Merkelová. "Musíme umožniť, aby niektorí postupovali rýchlejšie. Ukázalo sa totiž, že únia nie je schopná prijímať rozhodnutia vo vhodnom čase," vysvetľoval francúzsky prezident François Hollande.

Nemecko a Francúzsko s ďalšími štátmi ako napríklad Taliansko či Španielsko chcú, aby sa pojem viacrýchlostnej Európy zapracoval do deklarácie, ktorú by mali šéfovia štátov a vlád 27 štátov odsúhlasiť 25. marca v Ríme. Tam sa stretnú, aby si pripomenuli 60. výročie podpísania Rímskych zmlúv, začiatku európskeho integračného projektu.

Premiér Robert Fico je skeptický k tomu, či sa do 25. marca podarí pripraviť dokument, s ktorým budú môcť v Ríme súhlasiť všetci zúčastnení. "Ak sa nám to nepodarí, budem to považovať za katastrofu," vyhlásil Fico, ktorý dnes na rokovaní zastupoval aj svojho českého kolegu Bohuslava Sobotku.

Podľa šéfa vrcholných únijných schôdzok Donalda Tuska by pri diskusii o rôznych scenároch pre Európu po brexite malo byť hlavným cieľom všetkých zvyšných 27 členov udržať vzájomnú dôveru a jednotu.

Vyhlásil, že rozumie dôvodom pre úvahy o únii, v ktorej sa rôzne členské krajiny integrujú rôznymi rýchlosťami. Pripomenul, že niektorí členovia chcú posilniť úlohu národných štátov, iní naopak hľadajú ďalšie hlbšie rozmery integrácie.

Už existujúce únijné zmluvy dávajú možnosť takzvanej posilnenej spolupráce v niektorých oblastiach.

01 - Modified: 2024-11-15 15:11:55 - Feat.: - Title: Nový odhad Slovákov nepoteší. V budúcom roku hrozí, že sa staneme európskym lídrom v zdražovaní 02 - Modified: 2024-11-15 10:31:56 - Feat.: - Title: Európa kráča po ceste k samovražde, tvrdí Orbán. Chce prehodnotiť sankcie voči Rusku 03 - Modified: 2024-11-15 12:41:16 - Feat.: - Title: Európska komisia zhoršila odhad tohtoročného rastu ekonomiky Únie na 0,8 percenta 04 - Modified: 2024-11-14 15:21:51 - Feat.: - Title: Klimatický samit sa rozpadá. Argentína odchádza, Francúzsko nepríde kvôli Alijevovi 05 - Modified: 2024-11-14 12:56:46 - Feat.: - Title: Europarlament žiada cielenejšie sankcie proti tieňovej flotile Ruska
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. november 2024 21:24