StoryEditor

Kuriózny rozhovor, ktorý narušili deti, rozvíril debatu o predsudkoch. Prečo ľudia považovali ženu za pestúnku?

12.03.2017, 09:50
Autor:
ČTKČTK
Vo videu, ktoré videli milióny ľudí, sa objaví manželka profesora a deti odvedie.

Britský profesor medzinárodných vzťahov Robert Kelly sa nečakane preslávil, keď do jeho živého rozhovoru so stanicou BBC nečakane vstúpili dve malé deti a žena, ktorá ich v rýchlosti odviedla.

Video počas piatku a soboty videli na internete milióny divákov, ktorí na sociálnych sieťach nešetrili pobaveným komentármi. BBC pritom s prekvapením konštatovala, že mnohí automaticky predpokladali, že žena, ktorá je viditeľne ázijského pôvodu, musí byť opatrovateľka. Je to však Kellyho manželka.

Strach o prácu?

Keď sa táto záležitosť vyjasnila, rozbehla sa vášnivá diskusia na tému predsudkov, rasy a rasovo zmiešaných manželstiev. "Prečo si každý myslí, že žena na tom humornom videu je pestúnka?" pýta sa jeden používateľ na twitteri.

Niektorí svoj omyl ospravedlňovali výrazom zdeseniae a rýchlosťou, s ktorou žena deti zo záberu kamery odtiahla. Podľa nich bola vedená strachom, že príde o prácu. Opačný tábor naopak tvrdí, že jednoducho chcela zabrániť rušeniu pri manželovom rozhovore, ktorý sa týkal situácie v Kórei po zosadení tamojšej prezidentky.

Predsudky voči ženám

Kórejskí diváci videá mali výhodu a boli v obraze skôr ako ostatní, lebo jedno z detí sa "odťahu" bránilo kórejsky: "Prečo, čo je zle, mami, prečo?"

BBC poznamenala, že predsudky voči ázijským ženám sú v spoločnosti hlboko zakorenené. Jedna čínska študentka v Británii narážala neustále na to, že si ľudia automaticky mysleli, že študuje medicínu alebo ekonómiu, a boli zaskočení, keď zistili, že je študentkou anglickej literatúry.

Novinárku pôvodom z Indie vrátnik pri vstupe do redakcie regionálneho denníka privítal otázkou, či ide "upratať tú kuchyňu". A profesorka japonského pôvodu narodená v Británii vraj pri zoznamovaní pravidelne čelia otázke, odkiaľ je, aj keď je zjavné, že hovorí britskou angličtinou.

01 - Modified: 2023-02-07 23:00:00 - Feat.: - Title: Šatník so závesom aj toaleta bez dverí. Richard Kilo je architekt, ktorý vyvádza ľudí z ich domácej rutiny 02 - Modified: 2023-02-07 15:00:03 - Feat.: - Title: Smrdel som ako opičí pavilón, expedíciu som si platil sám, stála ma 90-tisíc. Hovorí o expedícii na južný pól Martin Navrátil 03 - Modified: 2023-02-07 12:34:36 - Feat.: - Title: Bol Husákovou pravou rukou, vraví o Štrougalovi historik. Záhadou je, prečo nepykal za streľbu po ľuďoch 04 - Modified: 2023-02-06 09:08:27 - Feat.: - Title: Sieť v Rači nezvládla elektrobusy. Distribučná spoločnosť nás upozornila, že sme na limite, hovorí šéf DPB 05 - Modified: 2023-02-03 14:46:59 - Feat.: - Title: Bugár v HNtelevízii: Matovič chcel vytrhnutou demisiou Sulíka podviesť
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. február 2023 11:50