kosovo políciaReuters
StoryEditor

Kosovský prezident Thaci chce armádu s ťažkými zbraňami. O podporu požiadal NATO

14.03.2017, 18:35
Autor:
TASRTASR
S návrhom nesúhlasí srbská menšina v Kosove.

Kosovský prezident Hashim Thaci vyzval dnes Severoatlantickú alianciu na to, aby podporila ním navrhovanú transformáciu kosovských bezpečnostných zložiek na riadnu armádu disponujúcu ťažkými zbraňami.

Návrh zákona na vytvorenie riadnej armády predložil Thaci ešte minulý týždeň na posúdenie kosovskému parlamentu. Opatrenie sa okamžite stretlo s nesúhlasom tamojšej srbskej menšiny.

Zmena ústavy

NATO spoločne so Spojenými štátmi kosovskú vládu dávnejšie varovali, že by mohli obmedziť svoju podporou tamojších ľahko ozbrojených bezpečnostných zložiek. Mohlo by sa tak stať v prípade, ak by sa ich Priština rozhodla transformovať do podoby armády bez potrebnej zmeny ústavy.

Takáto zmena ústavy však bez hlasov srbských poslancov nie je možná, uviedol Thaci. Naopak na schválenie návrhu zákona, ktorý Thaci preložil parlamentu, postačí jednoduchá väčšina hlasov, a na jej dosiahnutie už hlasy srbských poslancov potrebné nie sú.

Prehodnotia pomoc

Kosovo by sa podľa Thaciho práve postupným zavádzaním vlastnej obranyschopnosti mohlo stať spôsobilé na to, aby malo "právny nárok uchádzať sa o členstvo v NATO".

NATO má v Kosove stále 4500 členov mierových jednotiek. Aliancia s USA vyhlásili, že ak bude Thaciho sporný plán na vytvorenie armády schválený, prehodnotia ďalšiu pomoc, ktorú tejto balkánskej krajine dlhodobo poskytujú. Právni experti nemajú jednotný názor, či je zriadenie kosovskej armády zvolenou cestou skutočne možné.

01 - Modified: 2025-12-22 14:01:45 - Feat.: - Title: Nemáme v úmysle zaútočiť na NATO, ubezpečuje ruská diplomacia. Je pripravená potvrdiť to dokumentmi 02 - Modified: 2025-12-21 11:17:06 - Feat.: - Title: Prezident navštívil slovenských vojakov v Kosove, ocenil ich profesionálny výkon 03 - Modified: 2025-12-21 07:12:26 - Feat.: - Title: Pellegrini odcestoval za slovenskými vojakmi do Kosova, navštívi aj Srbsko 04 - Modified: 2025-12-19 18:36:50 - Feat.: - Title: Vojenský predstaviteľ NATO vidí signály možného pokračovania českej muničnej iniciatívy 05 - Modified: 2025-12-17 17:30:00 - Feat.: - Title: Merz pripustil priamy stret NATO a Ruska v rámci bezpečnostných záruk pre Ukrajinu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. december 2025 21:36