17.03.2017, 11:50

Celosvetová úroveň emisií sa už tri roky nezmenila, stále je to málo

Prechod k ekologickejšej globálnej ekonomike je rýchlejší, než sa predtým predpokladalo.

emisie továreň
Zdroj: Reuters

Celosvetová úroveň emisií zo spaľovania fosílnych palív, ktoré prispievajú k otepľovaniu klímy, vlani už tretí rok za sebou zostala takmer bez zmeny, a to napriek pokračujúcemu hospodárskemu rastu. Vyplýva to podľa denníka Financial Times z údajov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA).

"Je to veľmi vítaný vývoj," uviedol generálny riaditeľ IEA Fatih Birol. Upozornil, že uhlie je nahradzované zemným plynom a že sa stále zvyšuje cenová dostupnosť energie z obnoviteľných zdrojov. Údaje IEA podľa denníka naznačujú, že prechod k ekologickejšej globálnej ekonomike je rýchlejší, než sa predtým predpokladalo.

V Spojených štátoch vlani emisie klesli o zhruba tri percentá, a vrátili sa tak na úroveň z roku 1992. V Číne sa emisie znížili o jedno percento, prispelo k tomu začatie prevádzky siedmich nových jadrových reaktorov, napísal Financial Times.

Profesorka Corinne Le Quéréová z britskej University of East Anglia upozorňuje, že na odvrátenie globálneho otepľovania nestačí rast globálnych emisií zastaviť, ale je potrebné emisie znížiť. "Stabilizácia emisií nestačí," vyhlásila Quéréová, ktorá sa zaoberá klimatickými zmenami.

Ideálne by podľa nej bolo, keby emisie oxidov uhlíka vznikajúce pri spaľovaní fosílnych palív klesli do roku 2050 na nulu, pretože ich možno redukovať ľahšie ako negatívne dopady na ovzdušie spojené s inými aktivitami, napríklad s poľnohospodárstvom či rúbaním lesov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.