Reuters
StoryEditor

Osobná pomsta najnenávidenejšieho muža Ameriky. Takto šikanuje ľudí, ktorí ho kritizovali

17.03.2017, 23:00
V minulosti astronomicky zdvihol cenu lieku, ktorý sa používa aj na liečbu ľudí s HIV

Bývalý farmaceutický boss a investor Martin Shkreli platil jeden čas za najnenávidenejšieho muža Ameriky. Neváhal totiž a astronomicky zdvihol cenu lieku Daraprim a ešte to obhajoval tým, že je to v záujme samotných pacientov.

Investor teraz skupuje internetové domény s menami ľudí, ktorí o ňom v minulosti nelichotivo písali alebo tweetovali. Ako upozornil denník Business Insider, Shkreli kúpil v poslednej dobe internetové domény asi desiatich ľudí, z ktorých päť pracuje v médiách. Novinári sa na neho totiž zosypali vo chvíli, keď v roku 2015 zdvihol cenu lieku, ktorý sa používa na liečbu toxoplazmózy u tehotných pacientok či ľudí s HIV o viac ako päť tisíc percent na 750 dolárov.

Shkreli ale evidentne na novinárov svetových periodík nezabudol. Registroval si napríklad stránky autorov píšucich pre portáli a časopisy, ako je Vice, Vanity Fair, AOL, Bloomberg, Dealbreaker a Gizmodo. Navyše kúpil aj domény s menami ďalších ľudí, ktorí voči nemu boli na sociálnych sieťach kritickí.

Tí ho často nešetria. Napríklad Phil Witmer z portálu Noisey ho označil za žijúcu karikatúru gremlina (hororová príšerka - pozn. red.). V reakcii na to vyvesil Shkreli hodinu trvajúce video, v ktorom novinárova zosmiešňoval. Vo chvíli, keď si ho Witmer zablokoval, sa bývalý šéf farmaceutickej spoločnosti nahneval tak, že si zaregistroval doménu PhilWitmer.com.

​Napríklad v januári mu potom spoločnosť Twitter zablokovala účet kvôli sexuálnemu harašeniu. Obťažoval totiž autorku časopisu Teen Vogue Lauren Ducovú. Deň po zablokovaní si svojrázny investor vydal doménu MarryMeLauren.com (v preklade VezmisimaLauren.com).

"Šikanu" novinárov prevádza najrôznejším spôsobom. Napríklad keď o zablokovaní jeho účtu napísal reportér agentúry Bloomberg Max Nisen, "obľúbenec médií" si s ním volal a ich hovor naživo vysielal na internete. Súkromnú konverzáciu medzi ním a novinármi Shkreli pritom zverejňuje na sociálnych sieťach pomerne často.

Pravdou je, že novinári ho rozhodne v minulosti nešetrili. Napríklad keď ho zatkla FBI kvôli údajnému podvodu. Ten ale nemal nič spoločné s jeho cenovou politikou ohľadom liekov. Úrady vinili Shkreliho z toho, že opakovane míňal prostriedky investorov, ktorým o ich financiách klamal, a peniaze potom vyťahoval z iných spoločností, aby mal na zaplatenie týchto dlhov.

"Shkreli v podstate riadil svoju spoločnosti ako Ponziho schéma (lietadlo - pozn. red.), Keď používal peniaze iných spoločností k vyplateniu podvedených investorov," uviedol vtedy žalobca Robert Capres. Keď ho FBI zatkla, objavil sa v médiách na fotografiách v putách s komentárom, že "karma je sviňa".

01 - Modified: 2022-11-24 11:20:04 - Feat.: - Title: Schválili najdrahší liek na celom svete. Jedna dávka stojí 3,5 milióna, vzhľadom na liečbu je to vraj férová cena 02 - Modified: 2022-11-11 10:39:11 - Feat.: - Title: Polícia v Miami je terčom kritiky. Zadržali známu transrodovú modelku a umiestnili ju do cely pre mužov 03 - Modified: 2022-11-09 14:35:01 - Feat.: - Title: Posledný úrad J. B. 04 - Modified: 2022-10-27 12:54:23 - Feat.: - Title: Trhom vládnu medvede 05 - Modified: 2022-10-26 20:38:10 - Feat.: - Title: Spojené štáty neusilujú o konflikt s Čínou, prezident Si to vie, povedal Biden
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. november 2022 06:48