Iracký premiér Hajdar Abádí si myslí, že nová vláda USA sa viac angažuje v boji proti terorizmu ako tá predchádzajúca.
Pri oslobodzovaní severoirackého mesta Mósul od džihádistov preto počíta s rýchlejšou podporou Washingtonu za súčasného prezidenta Donalda Trumpa, než by tomu bolo za jeho predchodcu Baracka Obamu, povedal Abádí v pondelok po stretnutí s Trumpom v Bielom dome.
Trump uviedol, že boj proti tzv. Islamskému štátu (IS) v Mósule napreduje. Zároveň spochybnil odsun amerických vojakov z Iraku uskutočnený za éry Obamu.
"Určite sme nemali odísť, nikdy," povedal Trump. Počas predvolebnej kampane v minulom roku pritom tvrdil, že Spojené štáty nikdy nemali vstúpiť do Iraku.
V súčasnosti je v Iraku takmer 4600 amerických vojakov. Podľa odhadu denníka Washington Post ich je vrátane vojenských poradcov asi 6000.
USA podnikli v marci 2003 spolu s Britániou inváziu do Iraku bez mandátu OSN, ktorú zdôvodnili údajným vlastníctvom zbraní hromadného ničenia režimom Saddáma Husajna. V januári 2007 vtedajší americký prezident George W. Bush pripustil, že bezpečnostná situácia v krajine nebola nesprávne vyhodnotená a oznámil vyslanie ďalších vojakov.
V roku 2008, keď bolo v Iraku 146.000 amerických vojakov, sa obe krajiny dohodli na ich stiahnutí do konca roka 2011. V októbri 2011 vyhlásil Obama vojnu v Iraku za oficiálne skončenú. Posledné americké bojové jednotky odtiaľ odišli v decembri.
Na margo boja proti IS Trump povedal: "Niečo, vymyslíme, chcem povedať - IS sa musíme zbaviť, IS sa zbavíme."
Ofenzíva na znovudobytie druhého najväčšieho irackého mesta sa začala 17. októbra s podporou vojenskej koalície vedenej USA. Odvtedy sa podarilo oslobodiť veľkú časť Mósulu.