Neschopnosť získať podporu spolustraníkov na reformu zdravotného poistenia je osudovým znamením. Nejednotní republikáni môžu podkopať aj ďalšie plány prezidenta, varujú významné americké médiá, ktoré po celý víkend intenzívne komentovali a analyzovali piatkový neúspech šéfa Bieleho domu.
Aura politickej nepremožiteľnosti Donalda Trumpa sa podľa nich roztrieštila a jeho ego bolo pomliaždené. Hovoria o jeho zatiaľ najväčšej porážke, ktorá bude mať dôsledky a myslia si, že to bola potrebná lekcia.
„Mal to byť týždeň, keď prezident otočí svoje začiatočnícke prezidentovanie, nastaví kurz smerom k úspechu a nechá vietor, nech konečne duje do plachiet. Namiesto toho sa z toho stal zatiaľ najhorší týždeň. Loď sa dostala do bezvetria a jej posádka je v zmätku,“ zaznelo vo verejnoprávnej rozhlasovej stanici NPR.
„Tvárou v tvár sa stretol s viac ako 120 členmi Kongresu. S mnohými si telefonoval. Napokon muž prezývaný 'neprekonateľný uzatvárač dohôd' neuzavrel obchod,“ uviedla televízia CNN.
Trump musel v piatok zo Snemovne reprezentantov len krátko pred hlasovaním stiahnuť svoj zákon o zrušení a nahradení systému zdravotného poistenia - tzv. Obamacare, lebo medzi zákonodarcami nebola preň dostatočná podpora.
„Pán Trump získal Biely dom predávaním imidžu. Ľuďom povedal, že vyniká v uzatváraní dohôd, a že vďaka sile svojej povahy a vyjednávacím schopnostiam si presadí svoje – so zahraničnými lídrami, výkonnými predstaviteľmi a s Kongresom. Toto bolo, viac než čokoľvek iné, podkopané piatkovým zlyhaním,“ napísal The New York Times.
Podobne NPR uviedla, že “Trump sa hrdil úspechmi vo vyjednávaní zmlúv o nehnuteľnostiach a ukážkových obchodných kontraktov a umenie blufovať bolo súčasťou jeho knihy Umenie uzavrieť dohodu. Ale v tomto prípade bol jeho bluf odhalený a on nemal karty, alebo v tomto prípade hlasy.“
Zrušiť zákon o zdravotnom poistení, ktorý presadil Barack Obama, bol jedným z hlavných predvolebných sľubov Donalda Trumpa. Demokratovi Obamovi sa podarilo presadiť zákon po dlhom a ťažkom politickom boji s republikánmi. Tí odvtedy s kritikou neprestali a už sedem rokov voličom sľubujú zmenu. Teraz majú v Kongrese väčšinu a v Bielom dome republikánskeho prezidenta, no napriek tomu zmenu nepresadili. Nevedeli sa totiž zhodnúť na jej podobe. Piatková situácia je tak považovaná za Trumpovu porážku a hanbu pre Republikánsku stranu.
„Debakel nastoľuje veľmi reálnu otázku: Môžu republikáni vôbec vládnuť?“ zaznelo v televízii CNN.
„Chytil sa do pasce – dlhotrvajúcej republikánskej vojny,“ napísal The New York Times a pripomenul, že počas kampane Trump hovoril, že bude vyhrávať tak často, že ľudia budú z toho chorí.
Viaceré médiá upozornili na to, že republikáni sú názorovo rozdelení aj pokiaľ ide o ďalšie Trumpove politiky. Šéf Bieleho domu to podľa nich bude mať ťažké aj pri presadzovaní ďalších svojich plánov ako je daňová reforma, investície do infraštruktúry a výstavba múra na hranici s Mexikom.
„Trump takmer určite na budúci mesiac dokončí svojich 100 dní vo funkcii bez výrazného legislatívneho úspechu,“ myslí si CNN.
Podľa The New York Times prezident ukázal, že keď čelí tlaku, tak sa poddá. To môžu zákonodarcovia, ktorí s ním nesúhlasia, využiť. Úspech tých, ktorí bojovali proti zrušeniu Obamacare, inšpiruje a povzbudí ďalších v presadzovaní ich záujmov, vysvetľuje denník.
V ďalšom článku noviny napísali, že tento, ako aj predošlé neúspechy, sú dôkazom politika – nováčika, ktorý sa často ani nezaujíma o vnútorné fungovanie vlády, ktorý má problémy s narábaním so svojou autoritou a pochopením limitov svojej funkcie.
„Problémy prezidenta s efektívnym vládnutím – budovaním koalícií, predvídaním prekážok, neutralizovaním oponentov a videním poza roh – predstavujú pre jeho nadchádzajúce iniciatívy oveľa väčšiu hrozbu než akákoľvek prekážka, ktorú by mohli vymyslieť demokrati,“ napísal The New York Times.
Na nedostatok politických skúseností prezidenta upozornil aj denník Washington Post: „Trump nikdy neukázal pochopenie toho, ako pretlačiť legislatívu cez Kongres a raz vyjadril prekvapenie nad zložitosťou boja o zdravotníctvo. Trump nebol pripravený dohodnúť túto dohodu.“
Rozhlasová stanica NPR vyzdvihla, že Trump, “prvý prezident, ktorý nastúpil do funkcie bez politickej a legislatívnej skúsenosti – zdá sa, priznal, že to bolo poučenie.“ Podľa viacerých médií však zostáva otázkou, ako prezident pretaví toto poučenie do reality a ako ho uplatní vo svojich ďalších krokoch.
„Bolo to zaujímavé obdobie. Veľa sme sa naučili. Veľa sme sa naučili o lojalite, o procese získavania hlasov a o veľmi tajomných pravidlách v Senáte a Snemovni reprezentantov. Pre mňa to bola určite zaujímavá skúsenosť, ale bola to skúsenosť, ktorá povedie k ešte lepšiemu plánu zdravotnej starostlivosti,“ povedal Donald Trump.