Francúzsky Le Monde hovorí o "skoku do neznáma". "Ak ekonomika doteraz prekonávala neistotu, rokovania medzi Bruselom a Londýnom môžu situáciu zmeniť," varuje denník s tým, že "protichodné požiadavky" Britov hrozia tým, že rokovania môžu stroskotať. Pripomína, že Briti si chcú niektoré výhody členstva ponechať a toho, čo považujú za nevýhodné, ako voľný pohyb osôb, sa plánujú zbaviť.
Podľa talianskeho denníka La Repubblica sa Británia a Európska únia nikdy veľmi nemilovali, takže odchod je rovnako prirodzený ako v každom manželstve, ktoré končí rozvodom. "Európa, ktorá sa zjednotila po druhej svetovej vojne, včera (v stredu) stratila jeden zo svojich pilierov," uvádza denník a pripomína slová predsedu Európskej rady Donalda Tuska, ktorý v stredu povedal: "Už teraz nám chýbate. Ďakujem a dovidenia!" "Znie to skôr ako zbohom, než ako dovidenia," poznamenáva La Repubblica.
Španielsky denník El País dnes napísal, že "nepredstaviteľné sa stalo skutočnosťou". Zároveň označil za iróniu osudu, že Británia ohlasuje odchod z EÚ v čase, keď si spoločenstvo pripomína 60. výročie podpísania rímskych zmlúv, teda zakladajúcich dokumentov terajšej únie. Tiež kritizoval "byrokratický, studený a umelý obraz" EÚ vzdialený od záujmov európskych občanov, ktorý je zneužívaný populistickými politikmi.
"Odchod Británie je vážna rana, kvôli ktorej je sebavedomie spoločenstva podrobené skúške. Najmä v Európskom parlamente, ktorý musí nakoniec súhlasiť s podmienkami rozvodu, panuje horkosť. Po mnoho rokov sa EÚ snažila vychádzať Britom v ústrety a teraz chcú aj tak odísť," napísal dnes holandský denník de Volkskrant. Pokiaľ si odnesú aj "rodinné striebro", povzbudí to k odchodu ďalšie krajiny. Musí preto byť jasné, že je za to potreba draho zaplatiť. Na druhej strane by ale snaha o pomstu viedla k zlyhaniu. "To by mohlo vyvolať dojem, že EÚ je akýmsi sovietskym impériom, väzením národov," varoval denník.
Na spustenie brexitu reagoval aj americký denník The Washington Post, podľa ktorého začalo uplatňovanie výsledkov minuloročného referenda, v ktorom rozhodol "nezrelý populizmus". "Britský populizmus sa týmto priblížil hodine pravdy", napísal denník.