Nová úprava je podľa kritikov diskriminačná a mieri hlavne proti aktivitám organizácií a inštitúcií založených americkým filantropom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom, ktorý je považovaný za oponenta premiéra Viktora Orbána.
Novelou vysokoškolského zákona sa cíti byť ohrozená najmä Stredoeurópska univerzita (CEU) v Budapešti. Podnikateľ a milionár Soros ju založil v roku 1991 s úmyslom podporiť prechod regiónu od komunistických diktatúr k demokracii. Školu, ktorú navštevujú študenti z desiatok krajín, absolvovalo množstvo politikov, akademikov aj čelných činiteľov v oblasti kultúry.
Podľa denníka The Guardian sú predstavitelia CEU presvedčení, že chystané úpravy právneho predpisu sú namierené priamo proti ich inštitúcii. Poukazujú pritom na to, že tieto zmeny univerzite znemožnia pokračovať vo svojej činnosti v Budapešti.
Maďarská vláda tvrdí, že prísnejší zákon je nevyhnutný. Úrady vraj totiž pri kontrole aktivít vysokoškolských vzdelávacích inštitúcií zistili, že 28 univerzít spojených so zahraničím pôsobí v krajine nezákonne. The Guardian napísal, že k nim okrem CEU patria aj britské školy ako Oxford Brookes University, Edinburghská Napier University či CECOS London College, ale aj podobné inštitúcie z USA, Nemecka alebo Francúzska.
"Žiadna univerzita nemôže stáť nad maďarskými zákonmi," zdôraznil Orbánov kabinet vo vyhlásení k zamýšľanej zmene zákona.
Návrh úprav, ktorý vláda predložila parlamentu v utorok, podľa agentúry AP obsahuje niektoré nové požiadavky ako napríklad povinnosť mať univerzitný areál aj v krajine svojho pôvodu. Nové pravidlá, pokiaľ by ich poslanci schválili, by tiež mohli prinútiť Stredoeurópsku univerzitu k zmene názvu a profesori z krajín mimo EÚ by prišli o výnimku z povinnosti žiadať o povolenie na prácu v Maďarsku.
Štátny tajomník pre vzdelávanie László Palkovics ale podľa AP v stredu uistil, že maďarská vláda činnosť CEU podporuje, že nechce, aby táto škola Maďarsko opustila, a že podporí dvojstrannú dohodu s USA o tom, že je potrebné, aby Stredoeurópska univerzita vo svojej práci pokračovala .
Orbán opakovane Sorosa obviňuje, že chce prostredníctvom finančnej podpory niektorých organizácií tajne ovplyvňovať maďarskú politiku. Tento rok vo februári mu dokonca vyčítal, že je spoluzodpovedný za migračnú krízu, pretože financuje skupiny, ktoré pomáhajú utečencom a presadzujú ústretovú migračnú politiku.
Organizácie, ktoré má na mysli, Orbán nemenoval, už skôr ale zástupcovia jeho strany Fidesz ostro útočili na miestne pobočky Transparency International, Helsinského výboru či Maďarskej únie občianskych slobôd.