Podľa nových pravidiel zahraničná univerzita na maďarskom území bude môcť existovať iba v prípade, ak funguje aj v krajine pôvodu. K tomu však bude ešte potrebná aj medzištátna dohoda Maďarska s danou krajinou.
Podľa servera eduline.hu za návrh, ktorý vyvolal ostrú kritiku v Maďarsku i v zahraničí, a proti ktorému v nedeľu protestovali v Budapešti tisíce ľudí, hlasovalo 123 poslancov. Proti bolo 38.
Novela sa najviac dotkne Stredoeurópskej univerzity (CEU) založenej americkým finančníkom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom v roku 1991. Na podvečer avizovali odporcovia novely vytvorenie živej reťaze okolo budovy CEU. Kritici vytýkajú vláde, že ohrozuje slobodu vzdelávania a demokraciu.
Príslušná medzinárodná dohoda o principiálnej podpore, ktorá je podmienkou vydávania diplomov danou univerzitou, musí byť uzatvorená do pol roka od nadobudnutia účinnosti novely. V prípade krajín s federálnym zriadením musí byť zmluva uzatvorená s federálnou vládou, píše agentúra MTI.
Minister ľudských zdrojov Zoltán Balog v zdôvodnení návrhu novely uviedol, že je záujmom Maďarska, aby na jeho území fungovalo čo najviac autonómnych, medzinárodne uznávaných vysokoškolských zariadení, ktoré napomáhajú maďarskému vzdelávaniu. Krajina ale nemá záujem na tom, aby vytvorila priestor medzinárodným pokusom o znemožňovanie legitímne zvolenej vlády či jej predsedu.
Podľa slov ministra Soros stojí za "organizáciami agentov, maskovanými za občianske organizácie". "Sme odhodlaní zamedziť takejto činnosti všetkými právnymi prostriedkami," zdôraznil Balog.