Komunistické vedenie krajiny prostredníctvom štátnych médií pohrozilo, že akékoľvek silové prejavy americkej armády v oblasti vyvolajú jadrový útok proti Spojeným štátom. Informovala o tom agentúra Reuters.
Vedenie amerického námorníctva cez víkend vyslalo ku kórejským brehom lietadlovú loď Carl Vinson sprevádzanou ďalšími údernými plavidlami s podľa vojenských expertov odradiť severokórejského vodcu Kim Čong-una od raketových skúšok.
KĽDR dnes ako v mnohých predchádzajúcich prípadoch Spojeným štátom pohrozila odvetou. "Naša silná revolučná armáda pozorne sleduje každý krok nepriateľských elementov a náš jadrový pohľad je zameraný nielen na invazívne základne USA v Južnej Kórei a na javisko pacifických operácií, ale aj na americkú pevninu," napísal jeden z oficiálnych severokórejských denníkov, z ktorého cituje Reuters.
Spojené štáty chcú podľa niektorých analytikov využiť efekt prekvapivého úderu v Sýrii, ku ktorému siahli minulý týždeň, a presvedčiť nepriateľské režimy, že sú pod novým prezidentom Donaldom Trumpom pripravené na silovejšie riešenia než za jeho predchodca Baracka Obamu.
V nevypočítateľnej Severnej Kórei, disponujúcej jadrovými zbraňami, však podľa expertov nemožno očakávať podobne rázny prístup ako v prípade Sýrie, ktorou zmieta vlečúci sa konflikt.
Americká lietadlová loď s 60 lietadlami a 5000 členmi posádky mieri do konfliktnej oblasti v sprievode dvoch torpédoborcov a jedného krížnika vybavených balistickými strelami a ďalších bojových plavidiel. Podľa zdrojov z amerického námorníctva bude na ceste najmenej týždeň.
Dá sa preto predpokladať, že k juhokórejským brehom dorazí až po sobotňajších oslavách nedožitých narodenín zakladateľa severokórejskej diktatúry Kim Ir-sena, pri ich príležitosti režim tradične siaha k ukážke svojej ničivej techniky.
Južná Kórea a Japonsko, ktorí sú hlavnými americkými spojencami v oblasti, sa obávajú možného jadrového testu, ktorý by mohol prísť nielen v súvislosti s týmito oslavami.
"Je možné, že Sever zvažuje väčšie provokácie, ako je jadrová skúška načasovaná k rôznym výročiam vrátane zasadnutia Najvyššieho ľudového zhromaždenia," povedal dočasný juhokórejský prezident Hwang kjo-an s odkazom na zasadnutie zboru najvýznamnejších politických figúr v krajine, ktorému predsedá vodca Kim.
Juhokórejská armáda preto dostala rozkaz zosilniť monitoring aktivít svojho severného suseda a o všetkých zisteniach komunikovať s americkými kolegami.