Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2017, 14:51

Rusko, Irán a Sýria označili Trumpov útok za agresiu. USA obvinili, že bránia objektívnemu vyšetreniu

Rusko v stredu vetovalo najnovší západný návrh rezolúcie BR OSN odsudzujúci chemický útok v Sýrii z minulého týždňa a požadujúci jeho prísne vyšetrenie.

Rusko, Irán a Sýria označili Trumpov útok za agresiu. USA obvinili, že bránia objektívnemu vyšetreniu
Zdroj: TASR/AP

Ministri zahraničia Ruska, Iránu a Sýrie sa dnes v Moskve zhodli na tom, že je potrebné nestranné a objektívne vyšetrenie údajného použitia chemických zbraní na sýrskom území. Zároveň sú podľa agentúry TASS jednotní v názore, že americký raketový útok na sýrsku základňu po chemickom incidente z minulého týždňa bol "aktom agresie hrubo porušujúcim medzinárodné právo a chartu OSN". TASS o tom informoval s odvolaním sa na vyhlásenie šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova, ktorý sa zišiel so svojimi náprotivkami zo Sýrie Validom Mualimom a z Iránu Mohammadom Džavádom Zarifom.

Ministri vyjadrili podporu tomu, aby incident s chemickým útokom vyšetrila Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), v ktorej ale má byť "vyvážené" zastúpenie odborníkov podľa jej členských krajín. "Neprijmeme snahy zabrániť nezávislému a objektívnemu vyšetrovania a budeme usilovať o to nájsť pravdu," povedal Lavrov.

Rusko v stredu vetovalo najnovší západný návrh rezolúcie BR OSN odsudzujúci chemický útok v Sýrii z minulého týždňa a požadujúci jeho prísne vyšetrenie. Západ z útoku viní sýrsky vládnuci režim, ten zase tvrdí, že za únik chemických látok môžu povstalci, ktorých sklad s týmito látkami bol údajne zasiahnutý.

Trojica ministrov pri dnešnom stretnutí podľa Lavrova zdôraznila, že Spojené štáty a ich spojenci musia rešpektovať sýrsku zvrchovanosť a zdržať sa akéhokoľvek činu, ako bol raketový útok.

"Budeme aj naďalej poskytovať sýrskej vláde potrebnú podporu pre obnovenie mieru, hospodárstva, civilnej infraštruktúry a riešiť naliehavé humanitárne potreby postihnutého sýrskeho obyvateľstva," citoval TASS ruského ministra. "Venujeme osobitnú pozornosť potrebe zvýšiť spoluprácu s cieľom eliminovať ohniská terorizmu na území Sýrie," dodal Lavrov.

Iránsky minister zahraničia Zarifa vyslovil názor, že USA chceli využiť chemický incident a následný odvetný útok na sýrsku základňu z vnútropolitických dôvodov. Povedal, že po chemickom útoku Irán ihneď žiadal medzinárodné vyšetrenie incidentu. Rovnako obvinil USA z toho, že "bránia objektívnemu vyšetreniu prípadu a že majú dvojaký prístup, keď ide o využitie zbraní hromadného ničenia".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.