21.04.2017, 07:30

Páchateľom útoku v Paríži mal byť 39-ročný Francúz, prihlásil sa k nemu Islamský štát

Polícia zatiaľ stále zisťuje, či mal komplica, a vykonáva razie v Paríži a okolí.

Páchateľom útoku v Paríži mal byť 39-ročný Francúz, prihlásil sa k nemu Islamský štát
Zdroj: Reuters

Strelcom, ktorý vo štvrtok večer v centre Paríža zabil policajta a dvoch ďalších zranil, bol podľa médií 39-ročný Francúz. Polícia ho už vyšetrovala v súvislosti s terorizmom, uviedla agentúra AFP. Pri útoku, ku ktorému došlo tri dni pred nedeľňajším prvým kolom francúzskych prezidentských volieb, bola ľahko zranená okoloidúca zahraničná turistka.

​Páchateľ podľa policajných zdrojov francúzskych médií cielene začal paľbu na policajnú hliadku a následne bol zabitý. Polícia zatiaľ stále zisťuje, či mal komplica, a vykonáva razie v Paríži a okolí. Útok vyšetruje protiteroristické oddelenie parížskej prokuratúry.

Podľa agentúry AP, ktorá má k dispozícii dokumenty o policajnom vyšetrovaní incidentu, policajti prehľadali byt 39-ročného Karima Cheurfiho v pokojnej štvrti mestečka Chelles na východnom predmestí Paríža. Cheufri bol podľa denníka Le Parisien v roku 2001 usvedčený z útoku na policajta.

Teroristická organizácia Islamský štát (IS) vydala vyhlásenie, podľa ktorého bol páchateľom útoku jej bojovník, ktorého pseudonym abu Yusuf Beljiki naznačuje, že pochádzal z Belgicka či v tejto krajine žil. Belgické úrady však o možnom podozrivom nemajú podľa AP žiadne informácie. IS sa v minulosti prihlásil aj k ďalším útokom na území Francúzska.

Prezident François Hollande vyhlásil, že okolnosti útoku ukazujú na teroristický čin a dnes sa zíde so šéfmi silových ministerstiev k bezpečnostnej porade. Francúzsko podľa neho zaistí najprísnejšie bezpečnostné opatrenia v súvislosti s nedeľnými voľbami. Niektorí kandidáti vrátane konzervatívca Françoise Fillona sa rozhodli zrušiť svoje mítingy plánované na dnešný posledný deň kampane.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.