Hneď štyri dni po sebe museli americké a kanadské pohotovostné stíhačky štartovať k ruským bombardérom Tu-95 a protiponorkovým I-38, ktoré sa objavili pri Aljaške. Nebývalá aktivita ruského letectva v tejto oblasti prichádza po mesiacoch, kedy boli tieto turbovrtuľové bombardéry schopné niesť jadrové zbrane uzemnené.
Posledný ostrý štart k ruským bombardérom zaznamenal americko-kanadský systém včasného varovania NORAD vo štvrtok večer. Dve kanadské lietadlá CF-18 štartovali k dvojici ruských bombardérov Tu-95 "Bear" (v kódovom označení NATO).
Ako potvrdila hovorkyňa systému včasného varovania Jennifer Stadnyková, bombardéry s dlhým doletom, ktoré môžu niesť jadrové zbrane, sledovali takisto americké stíhačky F-22 štartujúce zo základne na Aljaške.
Kanadské lietadlá zachytili ruské stroje severne od pobrežia Kanady prvýkrát po takmer dvoch rokoch. Zdá sa, že ruské letectvo tak naplno obnovilo lety týchto diaľkových strategických bombardérov, ktoré po sérii nehôd v roku 2015 zostávali z bezpečnostných dôvodov na zemi.
Ruské lietadlá podľa hovorkyne NORAD nijako nenarušili vzdušný priestor USA ani Kanady. "Správali sa profesionálne a bezpečne," konštatovala Stadnyková s tým, že k rádiovej komunikácii nedošlo. Ruské stroje sa potom vždy otočili späť.
Štvrtkový poplach pre americké a kanadské vzdušné sily však bol štvrtý v štyroch dňoch po sebe. Ku dvojici ruských bombardérov Tu-95 asi 160 kilometrov od polostrova Kodiak štartovali americkej stíhačky F-22 Raptor predtým v pondelok. V utorok sledovalo let ruských bombardérov lietadlo včasnej výstrahy AWACS. V stredu potom boli zachytené a identifikované dva ruské námorné hliadkové a protiponorkové lietadlá Il-38.
"Nad medzinárodnými vodami v blízkosti Aljašky boli bombardéry Tu-95MS sprevádzané stíhačkami F-22 amerického letectva po dobu 27 minút," uviedlo ruské ministerstvo obrany v oficiálnom vyhlásení. Všetky lety podľa ruského ministerstva prebehli v prísnom súlade s medzinárodnými pravidlami používania vzdušného priestoru nad neutrálnymi vodami
Podobnou aktivitou v tejto oblasti ruské letectvo hýrilo naposledy v roku 2015. Od roku 2007 podľa údajov NORAD americké stíhačky museli kvôli ruským vojenským strojom vzlietnuť v šesťdesiatich prípadoch.
Začiatkom apríla museli k ruským bombardérom Tu-95 štartovať tiež japonské lietadlá, keď sa ruské stroje objavili asi 40 míľ od japonského pobrežia. Začiatkom roka zase dvojica ruských strojov obkrúžila celé Japonsko.