Snaha získať jednu z dvoch agentúr Európskej únie z Londýna, ktoré sa po brexite musia presťahovať z územia Británie, bude predmetom "ťažkých bojov" medzi členskými štátmi EÚ. Uviedol predseda vlády SR Robert Fico po skončení mimoriadneho summitu 27 lídrov venovaného odchodu Spojeného kráľovstva z Únie.
Fico pripomenul, že v rámci dnešných rokovaní o politických usmerneniach pre rokovania o brexite sa spomenula aj téma dvoch európskych agentúr - Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskej bankovej agentúry (EBA), ktoré majú sídlo v Londýne. Spresnil, že procedúru ich presídlenia premiéri a prezidenti schvália na júnovom summite EÚ a neskôr v septembri prijmú konečné rozhodnutie o nových sídlach.
Silný argument
Po vystúpení Británie z EÚ sa obe agentúry v súvislosti s platnou európskou legislatívou budú musieť presťahovať na územie EÚ. V piatok sa do tohto procesu zapojilo aj Slovensko, keď podniklo nevyhnutný krok a oficiálne požiadalo o presun agentúry EMA do Bratislavy.
"Konkurencia ja taká veľká, že budeme musieť výrazne zabojovať. Slovensko je v tomto momente jedinou krajinou z Vyšehradskej štvorky, ktorá nemá žiadnu európsku agentúru ani inštitúciu, čo je pre nás silný argument, ktorý budeme chcieť v týchto rokovaniach využiť," uviedol Fico.
Česká podpora
Podľa jeho slov na dnešnom stretnutí premiérov Vyšehradskej štvorky sa pokúsil zalobovať za Slovensko, ako však dodal, záujem o obe agentúry majú aj naši regionálni partneri z Českej republiky, Maďarska a Poľska.
Český premiér Bohuslav Sobotka však v Bruseli potvrdil iba záujem Prahy o EBA a pripustil vzájomnú podporu v tejto otázke so Slovenskom.
Dôležitá dohoda
Na otázku TASR, či Slovensko hľadá aj ďalších spojencov, premiér uviedol, že momentálne nám to "netrhá žily" a zabojujeme za náš záujem až v septembri, keď to bude najaktuálnejšie.
Upozornil, že je potrebné čo najskôr sa dohodnúť na nových sídlach agentúr, aby mestá, ktoré ich získajú, mali dostatok času na prípravu technického a legislatívneho zázemia pre zamestnancov týchto agentúr.