voľby francúzskoReuters
StoryEditor

Macron z rozumu, alebo prázdny hlas. Parížania sú z výberu vo voľbách nešťastní

07.05.2017, 14:55
Autor:
TASRTASR

Nízku účasť očakávajú voliči v parížskej štvrti Neuilly-sur-Seine. Väčšina z oslovených pre TASR uviedla, že volila Emmanuela Macrona, alebo vhodila do urny prázdnu obálku. Táto parížska štvrť je spätá s prezidentskými osobnosťami.

Manželia Fréderic a Florence mali na voľby rozdielny názor. "Výber kandidáta pre mňa nebol ťažký," vyhlásil Fréderic. Jeho manželka sa priznala, že volila Macrona, hoci s jeho názormi nesúhlasí. "Nevedela som si vybrať. Volila som Macrona, aby sa Francúzsko nemuselo hanbiť, že mu vládne krajná pravica," uviedla Florence.

Obaja potvrdili, že majú vo svojom okolí mnoho známych, ktorí voliť nepôjdu, pretože si z dvojice kandidátov nevedeli vybrať. Predpokladajú, napriek nízkej účasti, víťazstvo Macrona.

​K voľbe Macrona "z rozumu" a ako "menšie zlo" sa priznala aj Parížanka Sandrina. Rovnako potvrdila, že mnohí jej známi voliť nepôjdu.

Mladík Jean sa nerozhodol ani pre jedného kandidáta. "Vhodil som do urny prázdnu obálku," priznal sa. Pre znechutenie ľudí z politiky očakáva nízku účasť. "Moji rodičia tiež nepôjdu voliť," uviedol Jean.

Ani senior Laurent si medzi Macronom a Le Penovou nedokázal vybrať. "Nevolil som nikoho a viem o ďalších, čo budú voliť rovnako," vysvetlil. Laurent je prívržencom neúspešného pravicového kandidáta Francoisa Fillona a ak by sa bol dostal do druhého kola, bol by dal hlas jemu.

Štvrť Neuilly-sur-Seine, kde TASR oslovovala voličov, je doslova prezidentskou časťou francúzskej metropoly. Jej starostom bol v minulosti francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy, vyrastala tú úradujúca hlava štátu Francois Hollande a narodila sa tu aktuálna prezidentská kandidátka Marine Le Penová.

01 - Modified: 2023-03-25 19:41:43 - Feat.: - Title: Vo Francúzsku polícia tvrdo zasiahla proti demonštrantom proti výstavbe vodných nádrží 02 - Modified: 2023-03-25 07:24:05 - Feat.: - Title: Macron čelí kritike po tom, ako si dal dole hodinky pri debate o dôchodkovej reforme 03 - Modified: 2023-03-24 18:50:01 - Feat.: - Title: Francúzska polícia je pod paľbou kritiky za tvrdý zásah voči demonštrantom 04 - Modified: 2023-03-24 14:53:03 - Feat.: - Title: Karol III. môže Francúzsko navštíviť začiatkom leta, tvrdí Macron. Termín sa musel zmeniť kvôli protestom 05 - Modified: 2023-03-24 14:45:56 - Feat.: - Title: Francúzsky prezident Macron a šéfka Európskej komisie von der Leyenová pôjdu v apríli do Číny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. marec 2023 20:50