Ľudia s rúškami v Pchjongjangu v Severnej Kórei. FOTO: Kyodo Kyodo/via REUTERS
StoryEditor

Covid-19 už aj v Severnej Kórei: Štát hlási prvé obete, Kim Čong-un začal nosiť rúško

13.05.2022, 11:36
Autor:
ČTKČTKnasinasi

V súvislosti s koronavírusom zomrelo v KĽDR najmenej šesť ľudí. Krajina pritom od začiatku pandémie odmietala, že by sa na jej území Covid-19 vôbec vyskytoval.

Kórejská ľudovodemokratická republika tvrdí, že sa v štáte začala šíriť horúčka neznámeho pôvodu. O prvých prípadoch koronavírusu štátne médiá informovali vo štvrtok.

Tvrdia, že prvé prípady choroby sa v krajine prejavili na konci apríla. Odvtedy malo príznaky 350 000 ľudí a 188 000 z nich je v izolácii. Za štvrtok lekári zaznamenali 18 000 prípadov nákazy.

Štát bez Covidu-19 aj očkovania

U jedného zo šiestich zosnulých sa preukázala nákaza variantom omikron, uviedla štátna agentúra KCNA. Severná Kórea nemá dostatočné testovacie kapacity a nie je ani známe, že by jej obyvateľstvo bolo očkované proti Covidu-19.

KĽDR patrí medzi niekoľko málo krajín, ktoré neohlásili očkovací program proti Covidu-19. Vedenie izolovaného štátu dlho odmietalo, že by sa v krajine koronavírus šíril, čo ale odborníci spochybňovali. Počas epidémie úrady ďalej sprísnili režim na hraniciach.

Za zmenou postoja a zverejnením prvých informácií o šírení nákazy môže podľa odborníkov stať zámer požiadať o pomoc zahraničie. Už skôr Severná Kórea odmietla vakcíny z programu Covax, ktorý ich dodáva do chudobných krajín.

Južná Kórea ponúkla svojmu susedovi zdravotnícky materiál aj vakcíny proti Covidu-19. Poskytnúť pomoc chce Severnej Kórei aj Čína. Dodávku niektorých druhov vakcín komplikuje, že Severná Kórea nemá dostatočný počet mrazákov, kde prípravky pri veľmi nízkych teplotách skladovať.

Následky môžu byť zničujúce

Rozšírenie nákazy by podľa agentúry AP mohlo mať zničujúci dopad na hospodárstvo v Severnej Kórei. Tento komunistický štát zároveň disponuje mimoriadne nízkokvalitným systémom zdravotnej starostlivosti. Vo štvrtok v ňom bol nariadený prísny lockdown.

Severokórejský vodca Kim Čong-un uviedol, že ohniskom nákazy je hlavné mesto Pchjongjang a dodal, že je nutné izolovať obytné a pracovné jednotky, aby sa nákaza ďalej nešírila.

Kim, ktorý prvýkrát od začiatku epidémie vystúpil v médiách v rúšku, tiež kritizoval ďalších severokórejských činiteľov, že šíreniu nákazy nedokázali predísť.

18. máj 2022 11:31