Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.FOTO: TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Európska integrácia Severného Macedónska by mala byť prioritou EÚ, tvrdí Klus

14.05.2022, 14:22
Autor:
TASRTASR

Slovensko a Severné Macedónsko majú spoločnú ambíciou zdvojnásobiť objem vzájomného obchodu, zhodli sa na tom predstavitelia oboch krajín.

"Severné Macedónsko je dôležitým spojencom a partnerom Slovenska v regióne západného Balkánu. Obe krajiny sú členmi NATO a ja verím, že opätovné naštartovanie prístupových rokovaní a budúce členstvo Severného Macedónska v Európskej únii nám zásadne uľahčí ďalší rozvoj vzájomnej spolupráce. Zároveň vďaka vlastnej skúsenosti veľmi dobre vieme, aká dôležitá je pre záujemcov o členstvo v EÚ silná podpora ich proeurópskeho smerovania.

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus vo štvrtok, 12. mája 2022 v Bratislave, počas konzultácií so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Severného Macedónska Zoranom Popovom.

Posilnenie obchodu

Partneri sa zhodli, že vzťahy medzi Skopje a Bratislavou sú na vysokej úrovni, čo okrem iného potvrdzuje aj minuloročné otvorenie veľvyslanectva Severného Macedónska na Slovensku.

Okrem toho v nadchádzajúcom období majú obe krajiny spoločnú ambíciou zdvojnásobiť objem vzájomného obchodu. Popri otázkach bilaterálnej spolupráce partneri diskutovali aj o ďalších aktuálnych témach, vrátane dopadu ruskej agresie voči Ukrajine na región západného Balkánu.

Dôležitou témou bolo aj rozširovanie EÚ a naša pokračujúca podpora európskej integrácie Severného Macedónska, ale aj Albánska.

Humanitárna pomoc

Štátny tajomník Zoran Popov sa poďakoval za pomoc, ktorú v nedávnom období poskytlo Slovensko Severnému Macedónsku v humanitárnej oblasti, špeciálne v rámci boja proti pandémii COVID-19.

Osobitne tiež vyzdvihol fungovanie projektu Národného konventu o EÚ v Severnom Macedónsku, ktorý od roku 2017 podporuje Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu  a Agentúra Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj.

Na záver rokovaní si obaja štátni tajomníci položením kytíc k Bráne Slobody pod Hradom Devín uctili pamiatku štyroch stoviek mužov a žien usmrtených na hraniciach bývalého Československa pri pokuse o útek pred totalitným režimom.

21. máj 2022 07:53