Záber z mesta Mariupol, ilustračný obrázok.FOTO: Reuters
StoryEditor

Referendum o pripojení Mariupolu k Rusku by mohlo byť vyhlásené už v nedeľu, hovorí tamojší starosta

14.05.2022, 23:02
Autor:
TASRTASR

Rusko sa pokúša Mariupol dobyť už od začiatku invázie. Zvyšky ukrajinských obrancov však okupantom stále odolávajú.

Moskva pripravuje referendum o pripojení juhoukrajinského mesta Mariupol k Rusku. Uviedol to v sobotu poradca mariupolského starostu Petro Andriuščenko, informuje denník The Guardian.

Po týždňoch ostreľovania a bombardovania je podľa neho v Mariupole len málo obývateľných budov. Je aj veľmi málo potravín a pitnej vody. Niektorí ľudia, ktorí zostali v meste, spolupracujú s ruskými okupačnými silami výmenou za potraviny.

Referendum sa pripravuje

Andriuščenko pre noviny The Observer uviedol, že zdroje nachádzajúce sa priamo v Mariupole vyjadrili presvedčenie, že referendum o pripojení zničeného mesta k Rusku sa už - napriek alarmujúcej situácii tamojšieho obyvateľstva - pripravuje.

Konanie plebiscitu by podľa neho mohlo byť ohlásené už v priebehu nedele, zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by sa v meste zriaďovali hlasovacie miestnosti.

image

Hnev a frustrácia. Mesto bolo symbolom spolužitia Nórov a Rusov, dnes sú prekážkou aj nápisy

"Máme informácie, že ruské úrady pripravujú referendum a mohli by ho vyhlásiť už zajtra (v nedeľu 15. mája 2022, pozn. red.), ale nevieme, či sa to naozaj stane. Badať však mnoho prejavov integrácie Mariupolu do ruského systému, čo sa týka vzdelávania a bankovníctva," povedal Andriuščenko.

Poradca mariupolského starostu to vyhlásil deň po tom, ako bolo takéto "referendum" ohlásené i v gruzínskom separatistickom regióne Južné Osetsko; malo by sa uskutočniť 17. júla.

Obrancovia stále odolávajú

Rusko sa pokúša dobyť Mariupol od začiatku invázie, ktorá trvá už 80. deň. Väčšinu mesta už dobyli ruskí okupanti, ale zvyšky ukrajinských obrancov - jednotiek špeciálneho určenia Azov, národnej gardy a ďalších zložiek ukrajinských ozbrojených síl - stále odolávajú v podzemí oceliarní Azovstaľ, a to napriek nedostatku munície, jedla, vody a liekov.

image

Turecko navrhlo evakuačný plán z Mariupolu. Zranených chce dostať do bezpečia po mori

Títo vojaci, ktorých môže byť až 2-tisíc, sa stále odmietajú vzdať ruskej presile, pretože tvrdia, že by ich Rusi v zajatí mučili alebo zabili. Žiadajú však evakuáciu svojich ranených druhov, ktorých je v komplexe približne 600.

V súvislosti s tým Ukrajina Rusku navrhla výmenu ranených obrancov Azovstaľu za ruských vojnových zajatcov, k dohode však zatiaľ nedošlo.

22. máj 2022 04:15